Svátek má: Valdemar

Zprávy

Velikost textu:

Telepolis: Příbuzní obětí MH17 obvinili Kyjev z trestné nečinnosti!

Telepolis: Příbuzní obětí MH17 obvinili Kyjev z trestné nečinnosti!

Evropský soud pro lidská práva (ECHR) nerozhodl o žalobě příbuzných těch, kteří byli zabiti na letu MH17, z čehož je podle Telepolisu obviněna Ukrajina za trestnou nedbalost.

Trosky Boeingu 777 na východě Ukrajiny
19. dubna 2019 - 11:05

Jsou přesvědčeni, že vinu za to, co se stalo, nesou orgány Kyjeva, které neuzavřely oblohu nad Donbasem. ECHR však nadále mlčí a zřejmě jen doufá, že bude sedět, aniž by vysvětlil důvod odmítnutí, domnívá se autor článku.

Nikdo nevedl k odpovědnosti ukrajinské úřady, aby vysvětlily, proč nebylo nebe nad Donbasem uzavřeno, i když „separatisté“ v této oblasti sestřelili vojenská letadla, píše Telepolis. Také na Západě nikdo nepřemýšlel, zda bylo správné rozhodnutí označit za teroristy protestujících proti Maidanu a napadnout je tanky, dělostřelectvem a vojenskými vrtulníky.

Obloha byla uzavřena na východě Ukrajiny až po 17. červenci 2014, kdy byl MH17 sestřelen, a v důsledku zemřelo 298 lidí, pokračuje publikace. Nizozemská bezpečnostní rada, která vyšetřovala nehodu, kritizovala orgány Kyjeva za to, že nepřijaly nezbytná opatření k zajištění bezpečnosti vzdušného prostoru. Ačkoli zpočátku bylo znáno že „separatisté” měli systémy protivzdušné obrany. Navzdory tomu členové rady nepřivedly Kyjev k občanskoprávní odpovědnosti a zanechali díru, přičemž poznamenali, že za to, co se stalo, jsou zodpovědné nejen ukrajinské orgány, ale i další země, jakož i mezinárodní organizace ICAO a IATA.

Je zřejmé, že Kyjev neuzavřel oblohu, aby nedošlo ke ztrátě příjmů z letecké dopravy, která činila 200 milionů dolarů ročně. Nikdo se však nezúčastnil vyšetřování toho, co se stalo, protože Západ plně podporoval ukrajinské orgány a jejich „protiteroristickou operaci“ na východě země, přičemž hodil vinu za to, co se stalo s MH17 na Rusko.


Elmar Gimulla, známý německý právník v oblasti leteckého práva, zastupující zájmy příbuzných německých občanů, kteří zemřeli v důsledku havárie letadla, podal v roce 2014 žalobu proti Ukrajině u Evropského soudu pro lidská práva. Obvinil Kyjev z trestné nečinnosti a požadoval odškodnění ve výši několika milionů.

ECHR jednal velmi podivně a tento soudní proces utajil, odepřel přístup veřejnost, obviňujícím a jejich právníky přístup k řízení. V roce 2015 Gimulla přidal další dokumenty, judikaturu a nové důkazy od nizozemské Rady bezpečnosti. Evropský soud pro lidská práva nadále mlčel, ani neřekl, kdo přesně požadoval zařazení věci.

Gimulla je přesvědčen, že v této situaci nemluvíme o tom, kdo zasáhl letadlo, ale o odpovědnosti ukrajinských orgánů za bezpečnost vlastního vzdušného prostoru. Ale za posledních pět let od podání reklamace se nic nezměnilo. Není dosud známo, zda byla žaloba přijata nebo odmítnuta. Zdá se, že ECHR chce jen sedět, aniž by vysvětlil důvod odmítnutí tvrzení.

(kou, prvnizpravy.cz, heise.de, foto: arch.)