Svátek má: Radek

Zprávy

Velikost textu:

The National Interest předpověděl velkou válku mezi Íránem a Izraelem

The National Interest předpověděl velkou válku mezi Íránem a Izraelem

Současná situace na Blízkém východě naznačuje, že do roku 2019 může dojít k propuknutí války mezi Íránem a Izraelem.

Ilustrační foto
6. března 2018 - 10:10

S takovou prognózou vystoupili na stránkách The National Interest specialista na národní bezpečnost, bývalý administrativní důstojník Ronalda Reagana a George W. Bushe Raymond Tanter a expert na mezinárodní vztahy Ivan Sascha Sheehan.

„V lednu roku 2018 jsme se zabývali otázkou, zda letoše přinese revoluci do Íránu a teď se ptáme, zda Izrael a Írán budou do roku 2019 válčit," napsali autoři.

Z jejich pohledu přímý konflikt není jen na obzoru, ale „už probíhá". Jedná se o událost, k níž došlo přibližně před dvěma týdny: když Izrael sestřelil iránký bezpilotní letoun, který byl vypuštěn ze Sýrie, poté napadl íránské cíle na syrském území.

Netanjahu: Izrael nedovolí Íránu posílit jeho postavení v Sýrii

To vedlo k tomu, že syrské protiletecká obrana sestřelila izraelskou stíhačku F-16.

Autoři připomněli, že si poté izraelský premiér Benjamin Netanjahu a iránský ministr zahraničních věcí Mohammad Javad Zarif vzájemně vyměnili hrozby.

Netanjahu se na Mnichovské bezpečnostní konferenci se obrátil na íránské „diktátory" a vyzval, aby nepodceňovali „izraelskou rozhodnost".

Zarif, který promluvil o několik hodin později, řekl, že byl svědkem „cirkusu", který si nezaslouží pozornost.

„Tyto události budou počátečními fázemi nové, větší války, pokud se Teherán pokusí posílit svoji přítomnost v Sýrii po vítězství nad „Islámským státem"," jsou přesvědčeni autoři.


Podle jejich názoru se případného konfliktu zúčastní „Síly národní moboilizace“, které sjednocují několik iráckých šíitských milicí, které podporují elitní íránské Islámské revoluční gardy“.

Z pohledu Tanteru a Sheehana musí Spojené státy v této situaci více podporovat Izrael, a to i formou dodávek zbraní.

(kou, prvnizpravy.cz, nationalinterest.org, foto: arch.)