Svátek má: Drahomíra

Zprávy

Velikost textu:

Turecko vstoupilo do obchodní války se Spojenými státy!

Turecko vstoupilo do obchodní války se Spojenými státy!

Turecko v reakci na sankce USA prudce zvýšilo cla na množství amerických zboží. Příslušná vyhláška prezidenta republiky Tayyip Erdogan byla zveřejněna v oficiální publikaci Resmi Gazete.

Ilustrační foto
15. srpna 2018 - 10:15

Podle dokumentu se zvýšily poplatky na tabákové výrobky o 60%, u alkoholu o 140%, u automobilů - o 120%. Kromě toho vzrostly poplatky na některé kategorie zboží, včetně rýže, ovoce a kosmetiky – ta například bude zatížena 60% clem.

Neshody mezi Tureckem a USA

Nedávno turecká lira spadla na své historické minimum vůči dolaru a euru. Od začátku roku se tato měna znehodnotila o více než 40%. Krize vyvrcholila v pátek, kdy americký prezident Donald Trump schválil dvojnásobný nárůst cla na hliník a ocel z Turecka - až o 20%, respektive o 50%.


Navíc se vztahy mezi oběma zeměmi zhoršily kvůli případu amerického pastora Andrewa Bransona zadrženého tureckými orgány v roce 2016. Začátkem srpna uložilo ministerstvo financí USA sankce proti šéfovi ministerstva spravedlnosti Turecka Abdulamita Gula a vedoucímu ministerstva vnitra Suleimanu Soylu a obvinilo je z "vážných porušení lidských práv". Do tohoto zhoršení vztahů patří pozastavení dodávek americké vojenské techniky Kongresem USA, kvůli tureckému nákupu ruských raketových systémů S-400.

Včera Turecko oznámilo bojkot amerického elektronického zboží. Vláda země slíbila, že přestane používat americké stavební materiály. Prezident Recep Tayyip Erdogan uvedl, že se nyní proti zemi vede „hospodářský útok".

(kou, prvnizpravy.cz, resmigazete.gov, foto: arch.)