Svátek má: Blažej

Zprávy

Velikost textu:

U pobřeží Španělska se hromadí tankery na LNG

U pobřeží Španělska se hromadí tankery na LNG

Desítky tankerů LNG uvízly v provozu u španělského pobřeží a nemohou získat termín vykládky, protože místní terminály LNG jsou plně obsazeny. Tankery LNG prý také kotví před ostatními zeměmi EU a čekají na volné vykládací štěrbiny.

Ilustrační foto
23. října 2022 - 06:20

Od té doby, co ruské dodávky energie přestaly přicházet, evropští kupci skupují téměř veškerý LNG, který se jim dostane pod ruku. Nyní desítky tankerů uvízly u evropských břehů a nemohou najít terminál, kde by vyložily svůj náklad. Každý den při tom ztrácejí část nákladu, protože se musí opakovaně odpařovat a odvzdušňovat plyn, aby se zabránilo prasknutí nádrží. Odborníci varují, že proto hrozí, že lodě budou hledat alternativní přístavy mimo Evropu, aby se tam zbavily nákladu.

Největší kontaktní místo v Evropě je na kapacitním limitu


Podle pozorovatelů scény nyní více než 35 tankerů LNG parkuje u Španělska na Středozemním moři a čeká na vyložení. Podle zasvěcených osob může Španělsko nabídnout pouze šest slotů týdně na svých celkem šesti terminálech. Španělský provozovatel plynárenské sítě ve zveřejněném prohlášení uvedl, že možná bude muset vrátit náklad LNG kvůli nadměrné kapacitě. Španělsko má největší kapacitu zpětného zplynování v celé EU na přeměnu LNG zpět na plyn. Tvoří třetinu veškerého LNG a 44 procent evropské skladovací kapacity LNG. Španělsko je proto také největším kontaktním místem.Hrozí, že tankery opět vyplují a prodají svůj náklad mimo Evropu

Další tankery na LNG kotví poblíž jiných evropských zemí. Analytik LNG ze společnosti ICI pro analýzu dat Alex Froley řekl: „Vidíme velké množství nákladu čekajícího u pobřeží jižního Španělska nebo kroužícího ve Středozemním moři. Před Velkou Británií také čekají některé tankery."

Plovoucí terminály v Německu ještě nejsou v provozu

Německo nemá vlastní terminály LNG. Dva plovoucí terminály na LNG ve Wilhelmshavenu a Brunsbüttelu by měly být v provozu až v příštím roce. Oba terminály pak budou mít roční kapacitu až 12,5 miliardy metrů krychlových. Ve Stade a Lubminu mají být použity další dva plovoucí terminály. Do té doby je Německo závislé na terminálech v zahraničí.

(rp,prvnizpravy.cz,journalist,foto:arch.)Nejčtenější

Souhlasíte s tvrzením premiéra Fialy, že jsme ve válce?

Ano
transparent.gif transparent.gif
34%
Ne
transparent.gif transparent.gif
66%