Svátek má: Berta

Zprávy

Velikost textu:

Ukrajina: Rusko krade historii, Rusko: To je absurdní schizofrenie!

Ukrajina: Rusko krade historii, Rusko: To je absurdní schizofrenie!

Náměstek ministra zahraničí Ukrajiny Vasilij Bodnar obvinil Rusko ze snahy vrazit klín do historie mezi Kyjevem a Varšavou a vyzval Polsko, aby se spojilo proti Moskvě.

Vasilij Bodnar, náměstek ministra zahraničí
27. ledna 2020 - 04:20

Napsal to v článku pro internetové noviny „Zrcadlo týdne“.

„Od dávných dob Rusko prokázalo schopnost krádeže nejen zahraničních území, ale také zahraničních dějin, jako je historie Ukrajiny-Rusi," uvedl Bondar, aniž by přesně určil, kdy taková územní entita existovala.

Tvrdl, že si Rusko „připisuje vítězství druhých“ a „přenáší odpovědnost za zločiny na ostatní“. Poté vyjádřil podporu polskému Sejmu, který obvinil Sovětský svaz z rozpoutání druhé světové války.

Rusko reagovalo na obvinění Kyjeva z krádeže historie „Ukrajiny-Rusi“ se značnou ironií. Mluvčí ministerstva zahraničí Maria Zacharová požádala ukrajinského diplomata, aby objasnil počáteční a konečný termín existence „Ukrajiny-Rusi“ a označil ji za „Maloruskou Hyperboreu“. Navrhla také, aby příště Kyjev „používal následující názvy k označení tohoto mytologismu: Ukrus nebo Rusukra“ .

Senátor Franc Klincevič označil slova ukrajinského náměstka ministra za „neznalostní rusofobii“ a samotného diplomata jako nezpůsobilou osobu, kdy se „jen ztěžka pokouší zkombinovat ukrajinsko-ruský stát, který nikdy v historii neexistoval, s příčinami druhé světové války v jednom logickém řetězci“. Rovněž zapochyboval o možnosti zlepšení rusko-ukrajinských vztahů za takových podmínek.


Poslanec Státní dumy Viktor Vodolackij označil obvinění Kyjeva za „špinavou schizofrenickou informační válku“ s cílem „zatlačit roli Ruska ve vítězství za druhé světové války do vzdáleného rohu“. Řekl, že Ukrajina je ovládána zvnějšku, a poznamenal, že taková prohlášení se již objevují 15 let.

„Čím větší a absurdnější lež, tím více vzbuzuje a vzrušuje celou světovou komunitu,“ vysvětlil Vodolackij s tím, že „desítky, stovky občanů, včetně Ukrajiny, vědí, kdo porazil fašismus".

Ukrajinští politici a veřejní činitelé pravidelně vydávají pochybná prohlášení k historickým tématům. Bývalý ministr zahraničí Pavel Klimkin například oznámil „ukrajinský původ“ Ruska a Běloruska. Bývalý prezident Petro Porošenko nazval založení Moskvy „pochybným rozhodnutím kyjevských knížat“ a obvinil Rusko ze snahy „unést“ princeznu Annu Jaroslavnu. A první prezident Leonid Kravčuk hovořil o „ukrajinském knížectví“, které vzniklo o tři sta let dříve, než v Rusku. Podle exposlankyně Naděždy Savčenkové, Ukrajinci od čtvrtého k pátému století do našeho letopočtu byli “individualisty”. Podle teorie ukrajinské zpěvačky Ruslany se kořeny jejích krajanů datují do starověké sumerské civilizace.

V posledních letech se ve vztazích Ukrajiny a Polska objevilo napětí, hlavně kvůli problémům s historickou pamětí. Varšava odsuzuje postoj Kyjeva k oslavě „Organizace ukrajinských nacionalistů - ukrajinské povstalecké armády“ a kritizuje také pravidelné vandalství proti polským památkám na Ukrajině. Kromě toho Polsko zavedlo trestní odpovědnost za propagaci „banderovské ideologie“ a za popření masakru ve Volyni organizovaného ukrajinskými nacionalisty v roce 1943. V Kyjevě považovali takové rozhodnutí za „protiukrajinský“ postup. Skutečností také je, že se politici Polska a Ruska dostali rovněž do ostrého sporu ohledně výkladu dějin Druhé světové války.

(kou, prvnizpravy.cz, zn.ua, ria.ru, foto: arch.)