Svátek má: Ctirad

Zprávy

Velikost textu:

Ukrajinský exministr označil zemi za „záchod Evropy"!

Ukrajinský exministr označil zemi za „záchod Evropy"!

Bývalý ukrajinský ministr dopravy a spojů Ukrajiny Jevgenij Červoněnko ve vysílání televizního kanálu "112 Ukrajina" řekl, v co se země změnila kvůli místním nacionalistům.

Ilustrační foto
7. února 2018 - 11:05

Podle něj před Ukrajina byla „mostem, který spojoval Evropu a Východ“, ale „rozbila vztahy“ s Východem a ztratila ruský trh, a dobrovolně ho odevzdala Polsku, Litvě a Lotyšsku. Dnes se radikálové snaží bojovat s Kyjevem a jeho západními sousedy.

„Teď jsme pro Evropu jen uzavřený venkovský záchod," konstatoval rozhořčeně Červoněnko.

JW: Ukrajina se integruje do EU, ale jen jako „agrární kolonie“!

Slova bývalého úředníka zazněla na pozadí zhoršení ukrajinsko-polských vztahů. Ve Varšavě odsoudili postoj Kyjeva ohledně glorifikace „Organizace ukrajinských nacionalistů - Ukrajinské povstalecké armády“, stejně jako kritizuje pravidelné projevy vandalismu vůči polským památníkům na území Ukrajiny.


Nicméně se bývalý ministr opírá i o ekonomickou situaci, kdy EU nesplnila představy Ukrajiny. Kvóty na jednotlivé produkty, které může Kyjev vyvézt do zení unie jsou obvykle vyčerpány v prvních měsících roku. Výsledkem je, že se Ukrajina stala v podstatě jen odbytištěm evropské výroby. Paradoxem zůstává i fakt, že obchod s Ruskem, který výrazně poklesl, je stále pro Ukrajinu největší, co se týče obchodu s jednotlivými zeměmi.

(kou, prvnizpravy.cz, 112.ua, foto: arch.)