Svátek má: Ctirad

Zprávy

Velikost textu:

Ukrajinský generál pohrozil Polsku povstáním gastarbeiterů!

Ukrajinský generál pohrozil Polsku povstáním gastarbeiterů!

Ukrajinci pracující v Polsku mohou „vzít klacky", pokud se začnou uplaňovat historické účty. Uvedl to bývalý ministr obrany Ukrajiny armádní generál Alexander Kuzmuk ve vysílání "112 Ukrajina".

Ilustrační foto
5. února 2018 - 10:15

Podle něj „historie musí být známa, ale není možné vyrovnávat si účty".

Varšava pravidelně připomíná Kyjevu o událostech Volynského masakru a činnost vůdců Ukrajinské povstalecké armády Stepana Bandery a Romana Josypovyče Šuchevyče. Ale Ukrajinci mají něco jiného k zapamatování, zdůraznil Kuzmuk.

„Pokud si připomínáme dějiny před 100, 200 lety, dokonce i krále Boleslawa před 1000 lety, tak toho tolik nabereme, že s jedním milionem dvě stě tisíci Ukrajinců, kteří jsou nyní v Polsku, kteří jsou dnes připomínáni, „že s nimi něco bude“. Ano, to je pátý ukrajinský front, který přišel na Ukrajinu. A vezmou klacky, pokud si vzpomenou na všechny pověšené kozáky od Lvova do Kyjeva,“ řekl bývalý ministr obrany.

Kyjev: Polsko překročilo „červenou čáru" ve vztazích s Ukrajinou!

Předtím polský senát přijal „antibanderovský“ zákon o trestní odpovědnosti za propagandu ideologie ukrajinských nacionalistů a obvinění ze spoluviny Poláků s nacisty během druhé světové války. Na Ukrajině se tento dokument označili za „zaujatý" a „kategoricky nepřijatelný".

Ve vztazích mezi Varšavou a Kyjevem nedávno došlo k napětí kvůli neshodám z historických příčin. Takže v Polsku panuje extrémně negativní postoj k Organizaci ukrajinských nacionalistů - ukrajinské povstalecké armádě. Časté jsou případy hanobení polských památek na Ukrajině a ukrajinských v Polsku.


Polské orgány uvedly, že nevpustí do země Ukrajince s protipolskými názory - na černé listině  Varšavy se už objevil tajemník Státní mezirezortní komise Ukrajiny Svjatoslav Šeremet.

Ještě dříve polský Sejm uznal za genocidu masové zabíjení Poláků na území Volyně, Východní Haliče a jihovýchodních vojvodství II. Polské rebubliky v letech 1939- 1945, z nichž Varšava obvinila ukrajinské nacionalisty.

(kou, prvnizpravy.cz, 112.ua, foto: arch.)