Svátek má: Ctirad

Zprávy

Velikost textu:

Ukrajinští nacionalisté útočili na maďarské kulturní středisko

Ukrajinští nacionalisté útočili na maďarské kulturní středisko

Láhve s hořlavou látkou byly vhozeny do kanceláří sídla Sdružení maďarské kultury v Zakarpatsku v Užhorodu.

Ilustrační foto
5. února 2018 - 03:20

V noci ze soboty na neděli zaútočili nacionalisté na kanceláře Sdružení maďarské kultury v Zakarpatsku (KMKSZ) , kanceláře byly v noci prázdné a díky tomu  nikdo nebyl zraněn.

Maďarský ministr zahraničí Peter Szijjarto odsoudil útok jako žhářský pokus.  Vyzval ukrajinské úřady, aby našli pachatele útoku, a také zajistili bezpečnost Maďarů žijících na Ukrajině.

Ve svém prohlášení Szijjarto také vyzval pozorovatele OBSE, kteří v současné době monitorují situaci na východní Ukrajině, aby zvážili rozšíření své přítomnosti na západ Ukrajiny.

V ukrajinském městě Vinnycja nacionalisté spálili ruskou vlajku

Útok na sídlo Sdružení maďarské kultury v Zakarpatsku odsoudil i ukrajinský ministr zahraničních věcí Pavol Klimkin na twitteru.

„Ať už jsou tady jakékoliv emoce, ale "Molotovovy koktejly" dnes večer v budově maďarského svazu v Užhorodě, to je hanebná cesta,“ napsal na twitteru Pavlo Klimkin.

"Jsem velmi rád, že orgány činné v trestním řízení reagovaly na události velmi aktivně," uvedl Brenzovics László, prezident KMKSZ,“ dufám, že tyto události budou rychle vyšetřeny a že případ nepoškodí ukrajinsko-maďarské vztahy.“

„Očekáváme, že ukrajinské úřady najdou pachatele co nejdříve a zjistí, co je motivovalo k činu a očekáváme, že ukrajinské orgány zajistí bezpečnost podkarpatských Maďarů,“ dodal.

(rp,prvnizpravy.cz,kresy,bama.hu,foto:arch.)