Svátek má: Adolf

Zprávy

Velikost textu:

USA mají tři tisíce tun bojových komponentů chemické války!

USA mají tři tisíce tun bojových komponentů chemické války!

USA stále ještě nezničily zásoby chemických zbraní a mají asi 3000 tun bojových složek chemických zbraní, řekl ředitel odboru pro nešíření a kontrolu zbraní Ruské federace MZV Vladimir Jermakov.

Ilustrační foto
26. září 2018 - 10:15

Během tiskové konference v MIA „Russia Today“, poznamenal, že Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) je jednou z nejúspěšnějších institucí v oblasti odzbrojení za celou historii lidstva, jejímž technickým úkolem je přispět k chemickému odzbrojení.

„V září loňského roku jsme dokončili náš program na likvidaci chemických zbraní potvrzený na úrovni OPCW.  Je to největší událost v oblasti odzbrojení v historii vůbec, kdy bylo čtyřicet tisíc tun tun chemických bojových látek z dob SSSR zničeno v Ruskou federací,“ řekl Jermakov.

Poznamenal, že OPCW přispěla ke zničení ruského chemického arzenálu a asi 20 západních zemí pomohlo Rusku penězi a technologií.


„OPCW musí řešit i likvidaci chemických zbraní ve Spojených státech, které to z nějakého důvodu ještě neudělaly. To vyvolává otázku – proč? Proč je v USA asi 3000 tun nebezpečných chemických složek chemických zbraní, a tato země je iniciátor úmluvy?" dodal Ermakov.

Poslední kilogram vojenských látek ze zásob v Rusku byl zničen 27. září 2017. Takto byl realizován od roku 1996 federální cílový program před plánovaným termínem, a Rusko na 100% splnilo své povinnosti vyplývající z Úmluvy o zákazu chemických zbraní, zničením asi 40 tisíc tun toxických látek.


Úmluva o chemických zbraních (CWC 1993, v platnosti od roku 1997) zahrnuje odstranění stávajících chemických zbraní (největší zásoby byly v Rusku), a zakazuje výrobu do budoucnosti. Úmluva sjednocuje všechny země světa, s výjimkou šesti afrických a asijských států (z blízkých k Evropě je to Egypt a Izrael). Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) sleduje provádění smlouvy.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)