Svátek má: Vladislav

Zprávy

Velikost textu:

V bitvě o LNG mezi Evropou a Asií cena přepravy tankery vzrostla třikrát

V bitvě o LNG mezi Evropou a Asií cena přepravy tankery vzrostla třikrát

Evropa a Asie ze strachu z nedostatku plynu v zimě bojují o LNG náklad. Díky rekordním cenám jsou příjmy obchodníků na spotovém trhu 5-6x vyšší než výdaje.

Tanker
22. října 2021 - 09:01

Na této vlně vydělají i rejdaři. Od začátku září se kvůli vysoké poptávce ceny přepravného pro přepravce plynu ztrojnásobily.

Současné výdaje obchodníků na jeden LNG náklad ze Spojených států jsou v průměru 20 milionů USD a příjem z jeho prodeje na spotovém trhu v Evropě je 100 milionů USD, v Asii - 144 milionů USD. Investory jsou lodní společnost Flex LNG, která vlastní 13 tankerů plynu.

Majitel lodi poukazuje na to, že současná situace přináší značné zisky také dodavatelům LNG v rámci dlouhodobých smluv navázaných na cenu ropy. Získají tak 20–30 milionů dolarů na každé zásilce.

Bitva o dodávky LNG vedla k nárůstu poptávky po tankerech. Flex LNG cituje údaje Baltic Exchange, že od začátku září se náklady na přepravu pro přepravce plynu ztrojnásobily. Takže za jízdu z amerických terminálů LNG do Spojeného království budete muset zaplatit 193 tisíc dolarů za den a do Japonska - 205 tisíc dolarů.

„Tankery přepravující LNG přes Pacifik se obchodují s přirážkou oproti zásilkám přes Atlantik kvůli nedostatku přepravců plynu pro Asii, vysoké globální poptávce po LNG a vysokým sazbám za přepravu v Evropě,“ řekl pro Lloyd's List Tim Mendelssohn, generální ředitel společnosti Spark Commodities. Podle singapurského odhadce rozdíl mezi náklady na dopravu do Asie a Evropy roste o 64 tisíc dolarů za den.Poptávka po plynu letos v celém světě vzrostla a omezené dodávky vzbudily obavy, že letošní zimu dojde palivo a ceny plynu raketově vyletí. Jejich růst podporuje i konkurence z Evropy a Asie o LNG. Většina zkapalněného plynu jde do Asie, kde se platí více než v Evropě. V sezóně přečerpávání do zásobníků zemí EU chybělo oproti loňsku 8 miliard metrů krychlových.

Flex LNG věří, že zvýšení nákladů na přepravu LNG tankery povede k tomu, že ceny plynu na spotovém trhu budou nadále růst. Nyní v Evropě přesahují 1 000 dolarů za tisíc metrů krychlových a v Asii - 1 200 dolarů. Očekává se, že pokles cen začne až v dubnu příštího roku - až skončí topná sezóna.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)