Svátek má: Zbyšek

Zprávy

Velikost textu:

V EU zesílily hlasy proti okamžitému zastavení odběru ruského plynu

V EU zesílily hlasy proti okamžitému zastavení odběru ruského plynu

Včera se přidala také německá centrální banka. Řekla, že Německo by to stálo 165 miliard eur, asi 5 procent HDP, a zemi by to uvrhlo do recese, píše na facebooku Juraj Draxler.

Juraj Draxler, slovenský politilog
24. dubna 2022 - 04:20

Banka tak vstoupila do diskuse poté, co různí akademici ukazovali výpočty, podle kterých by Německo bez ruského plynu údajně situaci vcelku dobře zvládalo.

Tento týden před nápadem stále silněji varují německé zaměstnavatelské organizace, přidaly se také odbory.

Mimochodem, skoro vždy se v těchto diskusích zapomíná na 40-milionovou maličkost. Ukrajina si od roku 2014 totiž jako nakupuje plyn z Evropy a ne od Rusů, ale fyzicky je to ruský plyn.Po zavření kohoutků by byli v hajzlu. Ale ekonomické problémy Ukrajinců, i existenční, jsou v těchto diskusích většinou ostatním ukradeny, to jsme už viděli mnohokrát.

Mimochodem, ve čtvrtek v otázce plynu otočila Evropská komise, tentokrát jde o téma plateb za rubly (faktury budou brzy na stole).

Přestože komise ještě nedávno tvrdila, že schéma, tak jak jej v prezidentském dekretu nařídil Putin, by bylo porušením sankcí, nyní vydala stanovisko, že ne.


Sedm velkých evropských společností se zatím vyjádřilo, že oni s novým schématem plateb problém nemají.

A téměř bizarně ve čtvrtek také americká ministryně financí Yellenová evropské státy vyzvala, aby si přestaly hrát s myšlenkou embarga na ruský plyn a ropu, protože to světu přivodí recesi. Rusko to ve skutečnosti nepoškodí tak, jak si mnozí naivně představují, dodala.

Yellenová nepatří k neoconům ak otázce se staví jako profesionální ekonom. Samozřejmě, její poznámky zveřejnilo velmi málo západních médií.

(rp,regionalninovinky.cz & prvnizpravy.cz, fb, foto:arch.)
43 - 9274490247 / 0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ6201000000439274490247 
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX