Svátek má: Radek

Zprávy

Velikost textu:

Vědci určili zemi, která přežije zombie apokalypsu, a je to překvapení!

Vědci určili zemi, která přežije zombie apokalypsu, a je to překvapení!

Matematici zjistili, že invaze zombie může být zastavena v případě, že v zemi, kde by se vyskytly „živé mrtvoly“, je dostatečně velká armáda.

Ilustrační foto
6. března 2018 - 11:04

Tuto roli splňuje pouze Severní Korea, napsalo online vydání MiceTimes v Asii.

„V našem modelu nejsou jen dvě „klasické“ populační živé bytosti - agresivní zombie a bezbranní civilisté, ale také vojáci. Naše výpočty ukazují, že zásah armády v boji proti epidemii bude klíčovým faktorem při záchraně lidstva před vyhynutím,“ napsali Fernando Sato a jeho kolegové z federální univerzity Jouisa-de-Fora (Brazílie).

„Zombie apocalypsou" se nazývá jeden z fantastických scénářů „konce světa". Zničení lidstva nastává v důsledku rychlého šíření některých virů nebo bakterií, které přeměňují své oběti na extrémně agresivní a bezduché stvoření. Takové zombie nemají jiné pocity, než hlad. Když nakažený člověk kousne člověka, infikovaná osoba předává svoji infekci jemu a přemění ho na podobného.

Lékaři zkoumají takové scénáře „konce světa“ za účelem výpočtu následků ohnisek dosud nevyléčitelných a smrtelných onemocnění, jako je epidemie Eboly v západní Africe a horečky Zika  v Brazílii, a hledají způsob, jak je zastavit.

Sato a jeho kolegové zjistili, že tyto verze „apokalypsy“ znamenají, že lidé se nebudou bránit infekci, pokoušeje se zničit zombie, nebo pro ně vytvořit nepřekonatelné překážky. Na druhou stranu, i hollywoodské filmy se svými fantastickými scénáři invaze „živých mrtvol“ předpokládají, že armáda přijme opatření, ale obecně neúspěšné při pokusech o zničení infikovaných.

UFO, zombie, roboti-vrazi: Pentagon má plán pro jakýkoli konec světa!

Brazilští matematici vytvořili počítačový model „zombie apokalypsy“, v němž existují tři „populace“ lidí – vojáci, civilisté a zombie. Všechny tyto skupiny podle vědců mají své vlastní cíle a úkoly a navzájem si konkurují o životní prostor v hypotetickém městě, ve kterém žijí.

Čas od čas narážejí „populace“ na sebe navzájem, což končí jednou ze tří variant - zombie zabíjejí lidi, lidi zabíjejí zombie nebo nemrtvé, nebo se občanská válka obrátí proti vlastnímu druhu. Nakonec vyhraje jedna ze dvou stran tohoto konfliktu, nebo mezi nimi vznikne určitá rovnováha.

V klasickém modelu konfliktu jako vítězové jsou vždy zombie, ale přítomnost armády schopné zabíjet „živé mrtvoly“ efektivněji, než obyčejní lidi, radikálně mění obraz. Dokonce i když není vojáků mnoho, mohou, jak ukazují výpočty, významně zpomalit dobu úplného zániku lidstva.

Pokud počet mužů v uniformě dosáhne 46 vojáků na tisíc civilistů, budou zombie poraženi. Armáda zničí dostatečný počet „živých mrtvých" na začátku rozšíření epidemie, než se zvětší na nekontrolovanou úroveň.


Takovými ozbrojenými silami, jak poznamenali matematici, disponuje dosud pouze jedna země - Severní Korea. Na druhé straně, zlepšení bojových kvalit armády a vytváření vakcín, které zvyšují stabilitu celé populace proti infekci, a bude chránit civilisty a vojáky před zombie a infekcí efektivněji, než zvýšování počtu vojenského personálu.

(kou, prvnizpravy.cz, arxis.org, foto: arch.)