Svátek má: Daniel

Zprávy

Velikost textu:

Vladimir Putin: Kdyby to šlo, tak zruším rozpad SSSR!

Vladimir Putin: Kdyby to šlo, tak zruším rozpad SSSR!

Poté co ruský prezident promluvil o stavu federace a pohrozil novou raketou, tak na fóru regionálních a místních médií v Kaliningradu, Vladimir Putin vyjádřil přání zrušit rozpad SSSR.

Vladimir Putin na fóru regionálních a místních médií v Kaliningradu
5. března 2018 - 07:20

Pád SSSR v roce 1991 umožnil vznik Ruska a mnoha jeho sousedů, které byly pod politickým vlivem  SSSR téměř sedm desetiletí.  

"Kolaps Sovětského svazu," odpověděl Putin, podle ruské tiskové agentury Tass na otázku jakou událost v historii svého národa by chtěl změnit.

Lítost nad zhroucením Sovětského svazu není v Rusku neobvyklá, naopak je rozšířená. A ve spojitosti s ruskými volbami příští týden, je to fakt, který stojí za to ho sledovat, píše se v článku Washington Post.

Podle průzkumu agentury Levada Center z listopadu 2017 se ukazuje, že 58 procent Rusů lituje rozpad SSSR, více než čtvrtina naopak toho nelituje.

Navzdory všem změnám v Rusku za poslední čtvrtstoletí se tato lítost ukázala jako nesmírně konzistentní. Prosovětský sentiment vrcholil v roce 2000, kdy se Putin ujímal moci, tehdy tři čtvrtiny obyvatel Ruska uvedlo, že litují rozpadu SSSR.

Putin Západu: Nejednali jste, neposlouchali nás, nyní poslouchejte!

Tato nálada je pochopitelná, když jsou události sledovány z pohledu průměrného Rusa. Ačkoli konec Sovětského svazu ukončil studenou válku se Spojenými státy a jejich spojenci, pro mnohé to byl počátek politické a ekonomické nejistoty.

Část lítosti může být způsobena i tím, jak chaoticky skončil Sovětský svaz. Poslední sovětský prezident Michail Gorbačov řekl v roce 2016, že konec SSSR způsobila "zrada". Putin, bývalý důstojník KGB ve východním Německu, nazval v roce 2005  rozpad Sovětského svazu jako "největší geopolitickou katastrofou století" a poukázal na to, kolik ruských občanů skončilo z důvodu kolapsu SSSR mimo ruské území.

Putin je od roku 2000 vůdcem Ruska což z něj dělá nejdéle sloužícího vůdce Kremlu od dob Josefa Stalina.

Očekává se, že Putin vyhraje volby, podle průzkumu z minulého týdne by měl získat až 70 procent hlasů, to je  téměř desetkrát větší podíl hlasů než jeho nejbližší konkurent.

Navzdory své lítosti ke zhroucení Sovětského svazu řekl Putin divákům v pátek, že nebude chtít žít v žádné jiné době než v přítomnosti. Na otázku o svých snech pro budoucnost řekl ruský prezident: "Chci, aby naše země byla úspěšná, silná, stabilní, vyvážená a hleděla dopředu."

(rp,prvnizpravy.cz,wp,foto:kremlin)