Svátek má: Radek

Zprávy

Velikost textu:

Volker: Je třeba zlikvidovat DLR a LLR! Rusko: Pak žádné mírové síly!

Volker: Je třeba zlikvidovat DLR a LLR! Rusko: Pak žádné mírové síly!

Minská dohoda měla za cíl obnovit suverenitu a územní celistvost Ukrajiny, a takové formace jako LLR a DLR by měly být odstraněny, uvedl americký zvláštní zástupce na Ukrajině Kurt Volker.

Kurt Volker, zvláštní vyslanec uSA
4. března 2018 - 11:06

Podle něj, Doněcká a Luhanská lidová republika „byly vytvořeny Ruskem“, aby zamaskovalo svou činnost a jsou v rozporu s ukrajinskou ústavou, informoval ukrajinský „Levý břeh“.

Zástupce USA Kurt Volker tak jednoznačně projevil svoji neobjektivitu přijetím postoje ukrajinské, pomajdanovské, převratové a ultranacionalistické vlády s nahnědlým podolkem. Pro jejichž představitele je třeba obyvatelstvo Doněcka a Luhanska „rozšlápnout jako švády“. A je zřejmé, že jsou to Spojené státy, které, přes pěkné řeči o míru, falešné lítostí nad obětmi a urovnání, mají zájem na tom, aby krvavý konflikt na východě Ukrajiny pokračoval.

Zvláštní zástupce amerického ministerstva zahraničí pro Ukrajinu Kurt Volker to prohlásil během panelové diskuse na think tanku Hudsonského Institutu.
 
„Takzvané“ Luhanská lidová republika“ a „Doněcká lidová republika“ jsou subjekty, které jsou vytvořeny ze strany Ruska s cílem pomoci maskovat roli v Ruské federace a posílit probíhající konflikt. A musí být likvidovány," řekl Volker.
 
Poznamenal také, že v ústavní struktuře Ukrajiny neexistuje místo pro obě republiky.
 
„Minské dohody jsou zaměřeny na obnovení svrchovanosti a územní celistvosti Ukrajiny a tyto subjekty musejí zmizet," řekl zvláštní zástupce USA.
 
Volker také vyjádřil naději, že mírová mise OSN v Donbasu se stane prostředkem naplnění minských dohod. Podle něj by mírové sily měly pomáhat při provádění dohody z Minsku, měly by vytvořit přechodné období předávání kontroly Donbasu nejprve z Ruska na OSN, a poté Ukrajině, napsal  „Levý břeh“.

USA nemusí předkládat důkazy „přítomnosti ruské armády v Donbasu?

Ruská odpověď ihned následovala a Volker byl obviněn z pokusu roztrhat minské dohody.

„Zvláštní zástupce USA pro servání minských dohod Volker požaduje nic víc, než zlikvidovat LDP a DNR. Ale zapomněl, že jsou součástí minskských dohod," připomněl vlivný ruský senátor Alexej Puškov ve zprávě na Twitteru.

Zdůraznil také, že bez souhlasu DLR a LLR nebudou v Donbasu žádné mírové síly.

„S tímto přístupem vyhlídka Volkerovy mise směřuje k nule," uzavřel Puškov.


Je třeba připomenout, že DLR a LLR vznikly poté, co ruskojazyčné obyvatelstvo odmítlo neústavní převrat v Kyjevě a kdy popřevratová moc vyhlásila nejen zákaz ruského jazyka, ale vyslala proti vlastnímu obyvatelstvu armádu a dobrovolnické neonacistické a oligarchy ozbrojené struktury.

(kou, prvnizpravy.cz, lb.ua, mk.ru, foto: arch.)