Svátek má: Drahoslav

Zprávy

Velikost textu:

Vystoupení z EU už stálo Británii 130 miliard liber a bude hůř!

Vystoupení z EU už stálo Británii 130 miliard liber a bude hůř!

Odchod z Evropské unie již stál Spojené království 130 miliard liber a tato suma jen poroste, uvedl ekonomický odborník Bloombergu Dan Hanson.

Ilustrační foto
16. ledna 2020 - 11:04

Podle něj nejistota vyvolaná Brexitem nadále nepříznivě ovlivňuje britské společnosti a spotřebitele.

Premiér Boris Johnson řekl, že chce „uvolnit potenciál Británie“. Ale za tímto účelem musí hospodářství země nejprve dohonit zbytek světa, napsal Bloomberg. Podle této publikace již Spojené království při odchodu z Evropské unie ztratilo 130 miliard liber (asi 170 miliard dolarů). Navíc se očekává, že v budoucnu se tento ukazatel bude dále zvyšovat.
 
Specialista Bloomberg Economics Dan Hanson předpovídá, že do konce letošního roku dosáhne celková britská ekonomická ztráta v důsledku Brexitu 200 miliard liber (více než 261 miliard dolarů). Nejistota spojená s odchodem země z evropského bloku podle něj nadále negativně ovlivňuje společnosti a spotřebitele.
 
V posledních letech bylo na celém světě pozorováno zpomalení hospodářského růstu. Po referendu v roce 2016 však Británie stále zaostává za svými kolegy v G-7, i když v minulosti mezi nimi existovala „silná historická korelace“.


Roční hospodářský růst Spojeného království se snížil na polovinu - z 2 na 1%. Britská ekonomika je nyní o 3% menší, než by mohla být, kdyby země udržovala vztahy s Evropskou unií, uvedl článek.
 
Návrh Johnsona, který předložil EU v loňském roce, odstranil bezprostřední hrozbu „Brexitu bez dohody“, ale Londýn ještě musí jednat s Bruselem o nových obchodních dohodách. V důsledku toho může v letošním roce pro ekonomiku země dojít k další potenciálně nebezpečné situaci.
 
Ať už je to jakkoli, britská vláda zůstává optimistická. Ministr financí Sajid Javid slíbil, že země bude mít „desetiletí obnovy“. Mezi jeho plány patří snížení daní a zvýšení investičních půjček.


Podle Hansona však Londýn pravděpodobně nebude schopen dohnat to, co ztratil po roce 2016.

„Pokud se podíváme za rok 2020, předpovídáme, že letošní nárůst růstu bude jednotný - ekonomika bude stimulována, ale výsledné cyklické oživení nebude trvat dlouho. Vzhledem k tomu, že Spojené království vyjednává nové obchodní vztahy s EU a bojuje s problémem produktivity, který brání růstu po finanční krizi, je pravděpodobné, že roční ztráta z Brexitu bude dále růst,“ uvedl expert.

(kou, prvnizpravy.cz, bloomberg.com, foto: arch.)