Svátek má: Daniel

Zprávy

Velikost textu:

Washington Post: Dialog s Ruskem vyžaduje menší hysterii a větší diskrétnost

Washington Post: Dialog s Ruskem vyžaduje menší hysterii a větší diskrétnost

Obvinění Ruska ze zásahu do amerických voleb vyvolalo ve Washingtonu klasickou vlnu hysterie.

Ilustrační foto
6. března 2018 - 10:15

Nicméně, jak píše redaktorka Katrina Vanden Huvelová ve Washington Post, mají Spojené státy velmi vážné bezpečnostní problémy, které vyžadují spolupráci s Ruskem.Proto, aby se zabránilo nové studené válce, budou američtí politici potřebovat větší opatrnost.

Obvinění ze zasahování do amerických volbách v roce 2016, obvinění Roberta Muellera, vyvolaly ve Washingtonu vlnu klasické hysterie. Jak napsala ve svém sloupku ve The Washington Postu Katrina Vanden Hyuvelová, do čela této kampaně se postavili demokraté, kteří vedou hon na prezidenta Trumpa, a sekundují jim neokonzervativci, kteří jsou vždy připraveni k nafouknutí další krize. Liberální demokrat a člen Sněmovny reprezentantů Jerrold Nadler dokonce označil ruské akce „válečným aktem, ekvivalentem Pearl Harboru“, a sloupkař pro New York Times Thomas Friedman popsal ruskou intervenci jako „událost srovnatelnou s 11. zářím ve svém důsledku“.

„Proboha! Internetoví roboti nejsou bomby. Reklama na Facebooku není ekvivalentní letadlu, které narazí do Světového obchodního centra. Škody ruského vměšování do našich voleb nejsou srovnatelné se smrtí tisíců lidí během útoků z 11. září, nebo Pearlem Harborem,“ zhrozila se autorka.

Putin: Ať USA předloží oficiální dokumenty o ruském „vměšování"!

Podle ní je  svět na pokraji nové studené války a odstoupit od okraje propasti bude obtížné, protože to by vyžadovalo méně hysterie a větší opatrnost.
 
„Ti, kteří nejsou vůči naší demokracii lhostejní, by se měli být vážně obávat rozpoutání nové studené války. Zhoršení vztahů posílí odpudivé síly na obou stranách: dojde ke zvětšení armád, snížení prostoru pro jinak myslící, zesílí nacionalistická horlivost a diplomacie pojede na druhé koleji,“ varuje autorka The Washington Postu.
 
Jak uzavírá americké vydání, dnes ti, kteří se odváží zeptat na humbuk kolem ruských operací, jsou okamžitě napadáni – jsou ihned označeni za apologety Putina nebo Trumpa. Skandál už připravil Trumpovu administrativu o jakoukoliv možnosti navázat konstruktivní spolupráci s Ruskem, ale USA mají velmi reálné bezpečnostní problémy, které vyžadují spolupráci s Ruskem: jaderné odzbrojení se neobejde bez spolupráce mezi Moskvou a Washingtonem, Rusko by také mohlo hrát klíčovou roli při ovlivňování Severní Koreji a dohoda o pravidlech jednání v kyberprostoru může být důležitým nástrojem k omezení vměšování v budoucnu.


„Fakta o ruském zásahu musí být vyšetřeny, takový zásah musí být potlačen, je třeba se mu bránit. Ale jak Trump předal národní bezpečnostní politiku na milost generálům a neokonzervativcům, je pro demokraty velmi nebezpečné rozfoukávat plameny místo snahy je uhasit,“ dodala Katrina Vanden Huvelová.

(kou, prvnizpravy.cz, washingtonpost.com, foto: arch.)