Svátek má: Ivona

Zprávy

Velikost textu:

Washington Post: „Saúdové stále ještě neřekli pravdu"!

Washington Post: „Saúdové stále ještě neřekli pravdu"!

Omer Celik, mluvčí vládnoucí strany v Turecku, uvedl, že vláda „zjistí, co se stalo" s Jamalem Chášukdžím, protože verze Saúdské Arábie, podle které byl novinář zabit ve rvačce na konzulátu v Istanbulu, vyvolává skepsi.

Jamal Chášukdží, repotér Washington Postu
22. října 2018 - 10:15

Jak uvádí americké noviny, zákonodárci USA, zpravodajští důstojníci, evropští politici a odborníci v oblasti zahraniční politiky také nevěřili vysvětlení Saúdské Arábie.
 
Výklad Saúdské Arábie je v rozporu s poznatky tureckých vyšetřovatelů, kteří věří, že Chášukdží byl úmyslně zabit saúdskými agenti, kteří účelově přijeli do Istanbulu.
 
„Nikoho neviníme předem, ale nedovolíme, aby byla se tato vražda skryla," řekl Celik.

Verze Saúdské Arábie nebyla přijata ani některými zákonodárci USA, ani německou kancléřkou Angela Merkelovou. Reakci Turecka jsou věnována zvláštní pozornost, protože turecké orgány uvedly, že mají důkazy, včetně zvukových záznamů, které osvětlují, jak Chášukdží zemřel.


Donald Trump přijal vysvětlení ze Saúdské Arábie, ale američtí zákonodárci, zpravodajští důstojníci a experti z oblasti zahraniční politiky obvinili vládu, že se pokoušela skrýt vraždu, tvrdí The Washington Post.
 
„Toto je přiznání viny, ale Saúdové ještě neřekli pravdu," řekl člen demokratické strany Jack Reed. „Nejnovější verze Saúdské Arábie o tom, co se stalo, stále není důvěryhodné a vláda Trumpa by neměla být spolupachatelem, když by jim umožnila to skrýt."
 
Předseda Výboru pro zahraniční záležitosti amerického senátu Bob Corker řekl, že verze Saúdské Arábie se mění „každý den, takže byste neměli předpokládat, že jejich nejnovější vysvětlení nevydrží kritiku".
 
Podle publikace generální tajemník OSN Antoniu Guterres, Evropská unie a mnoho evropských politiků odsoudili zabití Chášukdžího a vyzvali k důkladnému a průhlednému vyšetřování a stíhání těch, kteří se na tomto zločinu podíleli.
 
„Ohledně okolností jeho smrti očekáváme od Saúdské Arábie transparentnost. Dostupné informace o tom, co se stalo v Istanbulu, jsou nedostatečné," uvedla Angela Merkelová a německý ministr zahraničí Heiko Maas.

 
„Španělská vláda je znepokojena prvním prohlášením saúdského prokurátora o úmrtí saúdského novináře Jamala Chášukdžího," uvedla španělská vláda ve svém prohlášení.
 
Turečtí vyšetřovatelé stále hledají tělo novináře, které podle jejich názoru bylo po jeho zabití rozřezáno na kusy. Ve svém sobotním prohlášení Saúdská Arábie nevysvětluje, co se stalo s tělem, připomíná The Washington Post.
 
„To není konec. Všechno právě začíná," řekl Fatih Oke, zástupce turecko-arabské mediální asociace. „Chceme spravedlnost pro Jamala. Chceme, aby byli zabijáci Jamala potrestáni. Chceme však trest nejen pro 18 lidí, ale i pro moc, která vydala tento rozkaz."

(kou, prvnizpravy.cz, washingtonpost.com, foto: arch.)