Svátek má: Milan

Zprávy

Velikost textu:

WP: Bolton řekl, že USA zůstanou v Sýrii, dokud neodejde Írán!

WP: Bolton řekl, že USA zůstanou v Sýrii, dokud neodejde Írán!

Poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost John Bolton řekl, že americké jednotky zůstanou v Sýrii, dokud Írán a jeho síly neopustí území této arabské země, uvedl The Washington Post.

John Bolton, poradce pro národní bezpečnost
26. září 2018 - 10:10

Mezitím šéf Pentagonu, který hovořil o několik hodin později, zdůraznil, že zatím cílem mise Washingtonu v Sýrii je stále vítězství nad „Islámským státem“.

Americký poradce pro národní bezpečnost John Bolton uvedl, že Spojené státy zůstanou v Sýrii do té doby, dokud budou na území Sýrie působit íránské síly. Tímto způsobem dal jasně najevo, že se Trumpova vláda rozhodla neomezit misi Washingtonu v této arabské zemi pouhým vítězstvím nad „Islámským státem" *.
 
„Nehodláme odejít, dokud se iránská vojska nacházejí mimo iránské hranice. To platí i pro síly kontrolované Íránem a íránské milice," řekl Bolton.

 
Poradce Donalda Trumpa učinil toto prohlášení v New Yorku v předvečer projevu prezidenta USA na Valném shromáždění OSN. Bolton tak přímo spojil stažení amerických jednotek ze Sýrie se stažení iránských sil z této země.
 
Teherán, jak připomíná Washington Post, se připojil k Rusku a libanonské skupině Hizballáh, aby podpořil syrského vůdce Bašára Asada ve válce, která probíhá téměř osm let.
 
Během několika let Pentagon prohlašoval, že vojenská mise USA v Sýrii skončí, jakmile Washingtonem podporované síly rozbíjí „Islámský stát“ a obsadí teritorium, které bylo pod kontrolou teroristické skupiny. Až do teď nebyla opozice vůči íránským silám součástí americké vojenské mise.
 
Přičemž, jak Washington Post poznamenal, zatím americká armáda nedostala příkaz od Bílého domu, aby pozměnila svou operaci v Sýrii proti Íránu.

 
Rovněž americký ministr obrany James Mattis, který hovořil v Pentagonu několik hodin po prohlášeních Boltona, zdůraznil, že cílem vojenské mise Washingtonu stále zůstává vítězstvím nad IS.
 
„Právě teď jsou naše jednotky v Sýrii za jediným účelem a tento cíl, který byl schválen OSN, je vítězství nad IS. Naše jednotky jsou tam jen pro to," zdůraznil šéf Pentagonu.

Tato rozporná prohlášení jen potvrzují podezření řady pozorovatelů, že operace USA a její koalice v Sýrii skrývá pod záminkou „boje s terorismem“ jiné geostrategické cíle. Je také nutné připomenout, že se sice Washington hájí OSN a „boijem proti terorismu“, aby odůvodnil svoji přítomnost v Sýrii, nicméně a narozdíl od Ruska a Íránu, nebyly americké koaliční síly do země pozvány legitimní vládou v Damašku.

(kou, prvnizpravy.cz, washingtonpost.com, foto: arch.)