Svátek má: Radek

Zprávy

Velikost textu:

Zelenskij: NATO je pasivní, budeme muset obnovit jaderné zbraně

Zelenskij: NATO je pasivní, budeme muset obnovit jaderné zbraně

<< VIDEO >> Ukrajinský prezident Vladimir Zelenskij obvinil NATO z pasivity a prohlásil, že kvůli tomu bude muset jeho země porušit Budapešťské memorandum, které Ukrajině umožní vytvořit jaderné zbraně.

Vladimir Zelenskij, ukrajinský prezident
5. března 2022 - 10:46

Odpovídající prohlášení zveřejnila hlava ukrajinského státu na sociálních sítích.

„Vše, co dnes Aliance dokázala, bylo předat 50 tun motorové nafty pro Ukrajinu prostřednictvím svého systému zásobování. Asi proto, abychom mohli spálit Budapešťské memorandum, aby lépe hořelo. Už nám to vyhořelo. Nevím, koho můžete chránit a zda jsou země Aliance schopny chránit. Nemůžete čekat, že nám od vás stačí litry paliva,“ řekl Zelenskij.

Budapešťské memorandum podepsaly Ukrajina, Rusko, Spojené království a USA v roce 1994. Podle dokumentu Ukrajina převedla všechny své jaderné zbraně do Ruska a na oplátku obdržela záruky bezpečnosti a územní celistvosti. Pokud Ukrajina uzná tento dokument za neplatný, může v zemi začít proces jaderného zbrojení.

Připomeňme, že Zelenskij již 19. února v rámci bezpečnostní konference v Mnichově oznámil svůj záměr odstoupit od Budapešťského memoranda a zahájit vývoj jaderných zbraní. To byl jeden z hlavních důvodů zahájení ruské vojenské speciální operace.

Opakováním této teze prezident prakticky ukončuje jakýkoli možný proces vyjednávání. Zároveň vlastně informuje evropské spojence o jejich připravenosti rozpoutat jadernou válku, což se jim sotva líbí.


(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)Je v pořádku, že na budově Národního muzea v Praze visí ukrajinská vlajka?

Ano
transparent.gif transparent.gif
39%
Ne
transparent.gif transparent.gif
61%