Svátek má: Milena

Byznys

Velikost textu:

Pražská burza posiluje pátý týden v řadě

Pražská burza posiluje pátý týden v řadě

Tento týden se nesl na globálních akciových v pozitivní, duchu. Indexy se v týdenním hodnocení posílily a dosáhly nových rekordů.

Ilustrační foto
5. prosince 2020 - 09:30

Zdá se, že zprávy o vakcíně nebyly tentokráte těmi zásadními kurzotvornými informacemi, nyní to byla spíše makrodata, píše Bohumil Trampota, analytik Komerční banky, v ekonomickém komentáři pro Prvnizpravy.cz

V USA jsou tradičně nejsledovanější data z trhu práce. Během týdne jich bylo zveřejněno hned několik. Výsledný obrázek je ale spíše smíšený – trh práce v USA se zlepšuje, tempo ale zpomaluje.

V Evropě potěšili indexy nákupních manažerů a maloobchodní tržby, když dopadly lépe, než se čekalo. I německá data o inflaci a maloobchodních tržbách a průmyslových zakázkách byla lepší, než s čím počítal tržní konsensus.  

I v Česku jsme se dočkali lepšího PMI z průmyslu, vzestupně revidovaného druhého odhadu HDP a v závěru týdne lepších statistik průměrné mzdy.

V pátek otevíraly indexy v USA silnější o několik desetinek. Index S&P500 během týdne mírně vylepšil své historické maximum.. Za celý týden si připíše zisky kolem +1,4 %. Lépe na tom byl technologický indexu NASDAQ, který rovněž přepisoval historické rekordy uzavřel na maximu a celkem za týden posílil o slušných cca +5 %.

Evropa měřená indexem Stoxx Europe 600 končí tento týden prakticky beze změny. To znamená, že po čtyřech týdenních růstech v řadě tentokráte trh stagnoval. Evropské indexy dnes posilují o +0,5 %. Za celý týden si tak Evropa připíše zhruba desetinku zisku.Pražská burza

Hlavní index pražské burzy v prvních třech dnech tohoto týdne oslaboval. Nicméně zisky v jeho závěru tento pokles více než vykompemzovaly. Za celý týden tak pražská burza opět rostla. Za celý týden si připsala zisk +0,4 % a to znamená již pátý růstový týden v řadě. Slušně naše burza posilovala i v samotný pátek (+0,7 %).

Z důležitých korporátních zpráv zveřejnil své kvartální výsledky výrobce lihovin Stock Spirits. Reportované výsledky jsou nad tržním konsensem, navíc společnost vyplatí mimořádnou dividendu. Investoři si je vyložili jako velmi pozitivní a tomu také odpovídal vývoj ceny akcií. Celý týden Stock velmi silně posiloval. V samotný den zveřejnění vyskočil dokonce o téměř +9 %. Za celý týden je to pak fantastických +19 %.

Co se týká jednotlivých titulů (mimo Stock Spirits), tak v čele stály opět finanční domy (za celý týden si Komerční banka připsala +4,8 % t/t a VIG +3,8 % t/t), kterým zdatně sekundovala Kofola (+4,3 % t/t), v těsném závěsu se držela také Česká zbrojovka (+2,1 % t/t), která konečně benefituje z jejího růstového potenciálu. Je to pravděpodobně stále reakce na lepší než očekávaný čtvrtletní repot, který byl zveřejněn minulý týden. V samotném závěru pátečního obchodování došlo k realizaci zisků na ČEZu (-2,3 % t/t) a Avastu (-4,1 % t/t).

 (rp,prvnizpravy.cz,kb,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
528
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
680
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
672
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
780
PHILIP MORRIS ČR A
15340
O2 C.R.
259
UNIPETROL
382.5
VIG
563.5