Svátek má: Iva

Komentáře

Na první místo? Kudy - a kudy ani náhodou

Roky to byla banalita. Teď je to žhavá priorita. Zní prostě: Česká republika na prvním místě.

Už dvakrát jí dalo hlas Václavské náměstí. Nabité bylo nadoraz. V den výročí republiky to bude potřetí. Rekordy láme i škála nás, kdo se střídáme na pódiu. Odpůrce pětikoalice, co zemi ničí a žene do války, už spojila skoro všechny. Tím větší je šance, že vláda padne stále včas.      

Pak to chce ovšem jasno i v otázce, kudy vyrazit den poté. Cestovní mapu pro celý blok, co by rád na prvním místě vlastní republiku. Včerejší zaklínadla krachují v přímém přenosu. Dnes by nás srazila ještě níž. Nouzový východ z pasti vede jen dopředu. Kudy a proč – a kudy už ne – vzkazují všechny akutní nároky:  

Má svébytný rozvoj šanci, nebudou-li voda, energetika a celá páteřní infrastruktura ve veřejném vlastnictví?   

Vrátí nám potravinovou soběstačnost - v kvalitě a cenách úměrných českým příjmům - sám domácí agrobyznys?

Zajistí bydlení, dostupné lidem s běžným příjmem -    jen obecní a družstevní projekty?

Je návrat mezi suverénní hráče světových trhů v silách torza, zbylého z českého „rodinného stříbra“?    


Mám pokračovat? Jsme cizím krmelcem a vazalem. V lecčem dokonce víc, než za pozdní monarchie. Škrtí to většinu zaměstnanců i podniků. Mít český byznys sílu to změnit, udělal to už dávno. Teď ji má už jenom stát, řízený kvalifikovanými vlastenci. Jedině ten zkrotí cenový teror na trhu energií. A zlomí i přesilovku cizích potravinářských řetězců. Obnovit svébytnou vertikálu - od výkupu až po distribuci – dokáže už jenom veřejná moc. Jedině masivní státní výstavba vrátí do mezí i lichvu, okupující trh bydlení. Už pouze průlomy, dirigované veřejnou mocí, nás vrátí do extraligy vysoké přidané hodnoty, inkasované ze světa domů, a ne na cizí konta.  Budou to investice z našich daní. A proto do kapacit ve veřejném vlastnictví. Vítanou šanci, a ne ústrky však nadělí i soukromé sféře, produkující reálné hodnoty. Ve státních rozvojových programech najde důstojnější uplatnění, než v subordinaci cizích korporací. A leckdy i poslední azyl před nepřátelským převzetím. Znárodňováním děsí jen zlé jazyky. Znárodňují se pouze manka oligarchů, dolujících parazitní rentu.  

Dá se to samozřejmě zkusit i postaru. Teď ovšem už jen za drastickou cenu. Nových zdrojů naší obživy přibude mizivě. Ty stávající poničí vlna bankrotů. Tím dřív to utáhne dluhovou oprátku - miliónům z nás, tisícům podniků i veřejné kase.  A změní je v bezbrannou kořist vyvlastnění, většího než všechna znárodnění. Pak už většině z nás nebude patřit skoro nic. O nás a bez nás se bude rozhodovat ve všem, na čem skutečně záleží.  

Přál by si to jen masochista. Česká republika na prvním místě leží jen přesně opačným směrem.


Josef SkálaOznačili byste Rusko jako teroristický stát?

Ano
transparent.gif transparent.gif
24%
Ne
transparent.gif transparent.gif
51%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
25%