Svátek má: Olga

Komentáře

Jiří Weigl

Výkonný ředitel Institutu Václava Klause

A přece se v dáli ze tmy blýská na lepší časy

Uplynulý bouřlivý víkend přinesl na naší politické scéně ničivý příval v podobě skandálu kolem podivné legalizace bitcoinových obřích výnosů z trestné činnosti samotným státem, což stálo vládní křeslo ministra spravedlnosti Blažka.


Bitcoinový skandál otřásl vládou a bude nepochybně plnit stránky novin po mnoho dalších týdnů až do voleb. Potom pravděpodobně stejně jako většina předchozích předvolebních politických afér utichne v zapomnění z nekonečného vyšetřování, vlekoucích se soudních jednání a opakovaného odvolávání se všech zúčastněných.

Šokovaný občan jenom nevěřícně zírá a neví, zda se jedná o politickou realitu, nebo nějakou podivnou hru tajných služeb či další díl absurdního divadla, který nějaký zákulisní režisér inscenuje ke zmanipulování voleb. Co je v této kauze jasné, je pouze poznání, že ve stínu ukrajinské války se kolem nás přesunují a přelévají podivné miliardy a končí v něčích kapsách. Že se děje něco opravdu velkého potvrzují i významné změny v žebříčku miliardářů, které byly nedávno zveřejněny.

V této neradostné temnotě, která charakterizuje politickou realitu u nás, však přesto probleskují nadějná světélka. Zatím bohužel nikoliv od nás, ale alespoň zpoza hranic. V sousedním Polsku zvítězil v nedělních prezidentských volbách konzervativní kandidát Karol Nawrocki, který porazil liberálního favorita z vládnoucí Tuskovy koalice - dlouholetého varšavského primátora Rafala Trzaskowského. Toho první odhady volebních výsledků po uzavření volebních místností označily za těsného vítěze a on sám se jím následně také neprozřetelně prohlásil, aby potom v následujících hodinách sčítání ukázalo převahu kandidáta konzervativní opozice, který je nakonec oficiálním vítězem.

 Nepřesnost volebních odhadů média vysvětlila menší ochotou konzervativních voličů sdělovat své preference. Může nás k tomu napadnout pouze otázka - proč asi? Lidé začínají znovu mít strach veřejně projevit svůj politický názor. Liberálně-progresivistický mainstream, který u nás i v EU dosud až na malé výjimky vládne, nemilosrdně pronásleduje a perzekvuje konzervativní síly, které jeho politiku odmítají. Polsko za vlády konzervativní strany PiS čelilo z Bruselu tvrdému politickému tlaku a diskriminaci, blokování unijních fondů a neustálým výhrůžkám. Okamžitě po převzetí moci Tuskovou probruselskou koalicí celá kampaň skočila, peníze byly uvolněny a Polsko se stalo znovu personou grata. Tuskova vláda používá vůči opozici od počátku velmi tvrdé a nevybíravé metody, které však Brusel toleruje a podporuje.


Liberálně progresivistický proud evropské politiky utrpěl porážkou v polských prezidentských volbách tvrdý zásah, který otřese stabilitou Tuskovy vlády a na evropské scéně oslabí francouzko – polsko -německý triumvirát, který chce tvrdě vnucovat svou politiku celé unii a trestat neposlušné.

Polsko ale není ojedinělý příklad, že evropské národy mají vlády liberálních progresivistů dost. Uplynulý týden se konaly rovněž volby v Portugalsku, kde se druhou nejsilnější stranou a faktickým vítězem voleb stala národně konzervativní strana Chega, což v překladu znamená právě Dost. Za to, že vývoj v Portugalsku i v Polsku nenásledoval rumunský příklad, nebo že se tam důsledně neaplikoval francouzský a německý model bezpečnostní a justiční perzekuce a izolace konzervativní opozice, lze do určité míry vděčit i vážnému varování z trumpovských USA, které zaznělo na adresu evropských unijních i národních orgánů snažících se nedemokratickými postupy opozici diskriminovat a potlačovat. Potvrzuje se, že Trumpovo vítězství má pro evropskou demokracii zásadní význam.

Narůstá nespokojenost občanů s politikou Bruselu i národních vlád, které ho podporují,  stejně jako roste společenské napětí, k němuž přispívá zhoršující se hospodářská situace Evropy, k niž tato politika vede. Velké násilné nepokoje a rabování, které v Paříži vypukly o víkendu po vítězství tamějšího fotbalového klubu v Poháru mistrů jsou jenom potvrzením tohoto sílícího trendu. V této situaci je pro evropské elity jedinou nadějí eskalace mezinárodního napětí a konfliktu s Ruskem. Válečné ohrožení má zakrýt debakl progresivistické politiky a jeho důsledky. Proto je tak důležitá obrana demokracie a férových voleb, neboť ty jsou jediným světélkem naděje na změnu k lepšímu.

Jiří Weigl

A přece se v dáli ze tmy blýská na lepší časy

A přece se v dáli ze tmy blýská na lepší časy

Jiří Weigl 

3. června 2025
Uplynulý bouřlivý víkend přinesl na naší politické scéně ničivý příval v podobě skandálu kolem podivné legalizace bitcoinových obřích výnosů z trestné činnosti samotným státem, což stálo vládní křeslo ministra spravedlnosti Blažka.

Utajená návštěva a neradostné vyhlídky

Utajená návštěva a neradostné vyhlídky

Jiří Weigl 

20. května 2025
V uplynulém týdnu bez výraznější pozornosti našich médií pobývala v Praze místopředsedkyně Evropské komise pro čistou, spravedlivou a konkurenceschopnou transformaci (!!!) fanatická zelená španělská socialistka Teresa Riberaová.

Studené jaro nabité událostmi

Studené jaro nabité událostmi

Jiří Weigl 

13. května 2025
Po několika málo dnech letního počasí kolem prvního máje zavanul do Evropy chlad.

Děravá paměť národa

Děravá paměť národa

Jiří Weigl 

6. května 2025
Blíží se 80. výročí konce druhé světové války, největší katastrofy v dějinách lidstva, kdy našemu národu šlo o holou existenci.

Ne dalšímu zvyšování daní

Ne dalšímu zvyšování daní

Jiří Weigl 

30. dubna 2025
Levicová neziskovka PAQ Research mediálně obratného sociologa Daniela Prokopa, člena vládního NERVu, opakovaně propaguje zásadní změny ve struktuře daňového systému, především snížení danění práce na úkor zvýšení danění nemovitostí.

Fiala, nebo Trump

Fiala, nebo Trump

Jiří Weigl 

21. března 2025
Před dvaadvaceti lety 20. března 2003 zahájily USA v rozporu s mezinárodním právem pod vyfabulovanou lživou záminkou držení zbraní hromadného ničení tehdejším iráckým režimem vojenskou agresi proti Iráku.