Svátek má: Patricie

Komentáře

Má izraelský útok na Írán smysl?

Když jsem v roce 2006 jako český premiér navštívil v rámci své státní návštěvy Egypt, měl jsem zhruba dvouhodinové setkání a diskusi s tehdejším prezidentem Mubarakem.


Prozápadního, autokratického prezidenta Mubaraka odvál sice čas a politika Egypta se posunula od jednoznačné orientace na USA, také ke spolupráci ss východními mocnostmi Ruskem a Čínou. Ne nadarmo se stal Egypt členem sdružení BRICS.

Ale zpátky k Mubarakovi. Bylo to zajímavé setkání, které by měli povinně absolvovat především poradci amerického prezidenta B. Obamy, v jehož éře bylo zahájeno v roce 2011 tzv. arabské jaro. To destabilizovalo některé státy Středního východu, jako jsou Sýrie a Libye, zřejmě nevratným způsobem. A Egypt k takové devastaci neměl daleko. Jen armádní převrat zabránil prezidentovi z řad Muslimského bratrstva přeměnit tento obří stát v islamistickou autokracii. Mubarak mně tehdy, tedy v roce 2006 vysvětloval, že podmínky pro zavedení demokracie jsou v Egyptě minimální. Socialistů je pár desítek tisíc, liberálů rovněž... A tyto politické síly nemají proti Muslimskému bratrstvu šanci hrát v politice země větší roli. Tedy, pokud v zemi dojde k demokratickým volbám, což se skutečně také stalo krátce po Mubarakově pádu.

Mubarak na mě naléhal, abych zpracoval z našeho rozhovoru a jeho politického výkladu memorandum pro šéfy států a vlád zemí NATO a EU. To jsem také  po svém návratu do Prahy udělal. Co bylo obsahem memoranda? Už tehdy Izrael, ale také někteří američtí politici, operoval s nebezpečím „íránské jaderné zbraně", která je potají připravována Íránským vedením. V té době se hovořilo také o možnosti společného útoku Izraele a Spojených států na íránský atomový program. Hovořilo se dokonce i o vyslání vojenských kontingentů do této země a o regulérní válce. Mubarak mě v podstatě sdělil, že takový společný útok Izraele a Američanů na Írán by znamenal smetení všech prozápadních politických elit v arabských státech. Je potřeba vnímat skutečnost, že ve velké části arabských zemí byly a jsou politické elity v podstatě prozápadní.  A arabská veřejnost v těchto autokratických režimech je v zásadě protiizraelská a protiamerická. 
  
To, co říkal Mubarak, mělo svou logiku a i já sám jsem po zkušenostech s intervencí zemí Západu vedených Američany v Iráku silně pochyboval o účelnosti a úspěchu takové operace. Považoval bych ji za nešťastnou a politicky zcela zcestnou. Naštěstí k válce s Íránem tehdy nedošlo.


V polovině roku  2008 jsem v čele delegace ČSSD navštívil Izrael a měl jsem možnosti diskutovat s řadou izraelských činitelů a také vojáků. Velká část těchto lidí nás přesvědčovala o tom, že Írán je nebezpečný nejen pro Izrael, ale tím, že vyvíjí (mezikontinentální) rakety dalekého doletu, může být nebezpečný také pro Evropu. Považovali jsme tato sdělení Izraelců za pohádku z říše Tisíce a jedné noci. Konec konců do dneška Írán nemá ani jadernou zbraň a nemá ani rakety schopné operovat na tak velkou vzdálenost. Tedy pro Evropu není do dnešních dnů nebezpečný. A nevím, proč by vlastně chtěl být pro Evropu nebezpečný. Možná ve fantazii některých izraelských politických a vojenských činitelů, kteří by rádi zatáhli do konfliktu s Íránem i Západ. A samozřejmě na prvním místě se jedná o Spojené státy. Spojené státy v současné době poskytují Izraeli nepochybně vojenské informace a účastní se na eliminaci balistických raket letících na cíle v Izraeli. Írán i po neuvěřitelné likvidaci vojenských špiček země při prvním útoku Izraele (bez vyhlášení války) se vzpamatoval a zasahuje především vojenské cíle na území Izraele svými balistickými střelami, ale také drony a hypersonickými raketami. Vojenskou sílu této 90ti milionové země nelze podceňovat. Předchozí zkušenosti s Íránem svědčí o tom, že jakkoliv je režim ajjatoláhu v Íránu pro významné části obyvatel nepopulární, země se vždy semkla při  útocích z vnějšku proti agresorovi. Je dobře, že Izrael útočí především na vojenské cíle, ale samozřejmě vznikají i tzv. „vedlejší ztráty ",  jak se eufemisticky říká nevinným obětem z řad civilního obyvatelstva.

A totéž zažívá Izrael, když íránské raketové útoky směřující na vojenské cíle (např. ministerstvo obrany v Tel Avivu) i infrastrukturní cíle (rafinérie v Haifě) vedou rovněž k „vedlejším ztrátám" z řad izraelského civilního obyvatelstva.

Izrael ovládl oblohu nad Íránem. Podle všeho – soudě podle nezvýšené radiace kolem jaderných zařízení Íránu – nedošlo k přímému zásahu těchto zařízení, která jsou ukryta v hlubokém podzemí. K tomu, aby je Izrael zničil, nemá potřebné zbraňové systémy.

Další věcí je, jaké jsou skutečné zásoby íránských balistických a jiných raket a dronů, aby vystačily k vedení alespoň několik týdnů trvající války s Izraelem. Podle některých informací má Írán k dispozici až 20 000 raket. Některé zdroje tvrdí, že disponuje "jen" 3 000 až 5 000 raketami (!)....

 Z nichž část je prý umístěna v podzemních silech v horských oblastech nebo přímo v horských údolích, kam se izraelská bombardovací letadla těžko dostanou, protože by byla snadným cílem pro protivzdušnou obranu.

V každém případě telefonát mezi prezidenty Putinem a Trumpem ukazuje, že   tyto dvě velmoci se nechtějí nechat zatáhnout do konfliktu mezi oběma válčícími stranami. V.Putin nedávno podepsal dohodu o strategické spolupráci s Íránem, která se nepochybně zabývala mj. také dodávkou sofistikovaných ruských zbraňových systémů protivzdušné obrany Íránu.

To byl podle mého názoru jeden z faktorů, proč se Izrael rozhodl zasáhnout vojensky dříve, nežli budou tyto systémy dodány.

A druhý důvod je ten, že velmi pravděpodobně bylo blízko k uzavření dohody o íránském jaderném programu mezi Íránem a Spojenými státy. Izrael pochopitelně tvrdí opak. Pokud mají pravdu íránské zdroje, pak by izraelský útok na Írán postrádal jakýkoliv smysl.

Prezident Putin udržuje dobré vztahy jak s Íránem, tak s Izraelem a může tedy přispět, s podporou Američanů, k ukončení této zbytečné války. Tento konflikt, čím déle bude trvat, tím více bude patrnejší,  že je avanturistický. Což je rys příznačný pro všechny politické činy a vojenská rozhodnutí Netanjahuova kabinetu od 7.října 2023. Ale Írán je zjevně těžší soupeř a těžší vojenská váha nežli Hamás, Hizballáh, Íránské šíitské milice v Iráku či hutíové. Těžko si umím představit, že Netanjahu tento váhový rozdíl mezi váhami mušími a vahou těžkou,  nevidí. Možná mu jde pouze o to, aby ve válečném požáru, který lze jen těžko uhasit, se udržel co nejdéle u moci a zamezil tak svému trestnímu stíhání. A to jak izraelskými soudy, tak soudem v Haagu. 

Jiří Paroubek

Komu politicky patří Milada Horáková?

Komu politicky patří Milada Horáková?

Jiří Paroubek 

28. června 2025
Česká pravice – tedy současná vláda a její souputníci v médiích - v posledních letech soustavně využívá k útokům na komunisty a potažmo na vše levicové v naší zemi tragický osud M. Horákové.

Skandální rozhodnutí Vrchního soudu ve věci Čapího hnízda

Skandální rozhodnutí Vrchního soudu ve věci Čapího hnízda

Jiří Paroubek 

26. června 2025
Tahanice soudů s A. Babišem v kauze Čapí hnízdo trvají již 17 let. Je to neuvěřitelně dlouhá doba, která svědčí mj. o tom, že nezávislost soudů v Česku je jen chimérou.

Porušení charty OSN a mezinárodního práva

Porušení charty OSN a mezinárodního práva

Jiří Paroubek 

24. června 2025
Je zajímavé, že všichni západní kritici ruského úderu na Ukrajinu, který byl nesporně porušením mezinárodních práva a charty OSN, nyní nadšeně uvítali vojenskou operaci Izraele proti Íránu.

Lžimagistra Eva Decroix

Lžimagistra Eva Decroix

Jiří Paroubek 

24. června 2025
Ihned po inauguraci nové ministryně spravedlnosti Evy Decroix čekalo na brífinku novináře a českou veřejnost „malé překvapení“.

Sjednocování levice se nekoná...

Sjednocování levice se nekoná...

Jiří Paroubek 

20. června 2025
Anebo jenom v omezeném rozsahu. Když jsem před dvěma a půl lety spolu s třemi desítkami dalších levičáků zakládal spolek Nespokojení, měl jsem pocit, že to je dobrá a nosná myšlenka.

Má izraelský útok na Írán smysl?

Má izraelský útok na Írán smysl?

Jiří Paroubek 

18. června 2025
Když jsem v roce 2006 jako český premiér navštívil v rámci své státní návštěvy Egypt, měl jsem zhruba dvouhodinové setkání a diskusi s tehdejším prezidentem Mubarakem.