Svátek má: Oldřiška

Komentáře

Má Rusnok na to být guvernérem ČNB?

Velmi často píši na téma chybné politiky vedení ČNB, pokud jde o intervence prováděné proti zpevňování české koruny.

Musím ale říci, že guvernér Singer, jehož za tento úlet velký často kritizuji, je velmi dobrým finančním analytikem a odborníkem, a až do listopadu 2013 se žádné větší chyby ve vedení banky nedopustil.

Očekával bych proto, že prezident Zeman bude na jeho místo hledat ne svého opričníka, ale člověka s hlubokou znalostí bankovnictví, nezpochybnitelného odborníka. Bankéře formátu Tůmy, Kysilky, Kunerta, Lamsera či Kavánka. Se všemi těmito lidmi, a možná i dalšími na slovo vzatými odborníky, by měl prezident nominaci na šéfa ČNB velmi detailně probrat a nabídnout funkci člověku jejich formátu.

Bývalý premiér Rusnok, premiér bez důvěry parlamentu a z vůle prezidenta, byl sice formálně zaměstnancem bankovního domu, ale v něm měl na starosti jenom lobbing pro privátní penzijní fondy.

Císař Vespasianus kdysi řekl: „Nesmrdí.“ Měl na mysli peníze. Peníze, které kdo vydělá, jistě nepáchnou. Ale peníze od privátních penzijních fondů, které chtěly obrat české obyvatelstvo o část jeho finančních prostředků (počítaly s tím, že za 20 let budou disponovat částkou zhruba 400 miliard korun) zrovna tím nejetičtějším zdrojem obživy nejsou.

Kromě nepříliš složité problematiky penzijních fondů – ovšem z hlediska zájmů privátních penzijních fondů – J. Rusnok žádnou jinou bankovní agendu nezná. Jen z novin a možná tu a tam z nějakého odborného článku. Je pro činnost guvernéra ČNB odborně a zkušenostmi vybaven podstatně hůře nežli M. Singer anebo kdokoliv z pětice odborníků, které sem uvedl výše.

Jiří Paroubek

Lehne si Putin na lopatky?

Lehne si Putin na lopatky?

Jiří Paroubek 

2. srpna 2025
Na 8. srpen stanovili Američané termín, kdy by se měla nad Ukrajinou rozprostřít duha míru.

Armádní špióni šmírují lidi

Armádní špióni šmírují lidi

Jiří Paroubek 

1. srpna 2025
Současná vláda je opravdu podařená. To, že zametá stopy kolem bitcoinové aféry zcela primitivním způsobem, to bych jí ještě odpustil, ale šmírování řádných občanů armádními špióny, to už je mimo mé chápání.

Ostudný vývoj v kauze bitcoiny pokračuje

Ostudný vývoj v kauze bitcoiny pokračuje

Jiří Paroubek 

30. července 2025
Vedení ministerstva spravedlnosti se před časem spiklo s bývalým trestancem Jiřikovským, aby dopravilo do státní kasy cca 1 miliardu špinavých peněz a další dvě miliardy z lupu v bitcoinech do soukromých kapes.

Posedlost P.Pitharta prezidentem E.Benešem

Posedlost P.Pitharta prezidentem E.Benešem

Jiří Paroubek 

22. července 2025
Zatím poslední článek P. Pitharta v Právu (v pátek 18. 7.) pod názvem -„Historik Jan Tesař o nás všechno napsal“ se opět zabývá osobností druhého čs. prezidenta republiky Edvarda Beneše.

Za všechno může Putin. Jak jinak

Za všechno může Putin. Jak jinak

Jiří Paroubek 

19. července 2025
V posledních dvou týdnech jsme zažili dva zajímavé jevy, které ukazují zcela rozdílný přístup českých a slovenských vládních politiků a také policistů k otázkám národního zájmu.

Klusáček (Stačilo!) znovu řádil…

Klusáček (Stačilo!) znovu řádil…

Jiří Paroubek 

12. července 2025
Předseda ČNSS, tedy strany zhruba o deseti členech, která je součástí předvolební koalice Stačilo!, se znovu zaskvěl v nejlepší intelektuální formě.