Svátek má: Jindřich

Komentáře

Zdeněk Ertl

předseda Sdružení sportovních svazů České republiky

Moderní společnost a zapomenutá úcta k rodičům

V přírodě existuje mnoho příkladů rodičovské obětavosti, ale jeden z nejpůsobivějších pochází od štírů.


Po narození mláďata sedí na zádech své matky, která jim poskytuje ochranu a výživu. Avšak tyto mláďata postupně začnou požírat maso své vlastní matky. Ona, ač má sílu se bránit, nečiní nic – mlčky snáší bolest, dokud sama nezeslábne natolik, že není schopná se pohnout. V té chvíli už jsou její děti silné, schopné chodit samy, ale jejich matka umírá. A ony? Pokračují ve svých životech bez jediného ohlédnutí zpět.

Tento příběh může na první pohled působit jako děsivý přírodní jev. Ale když se podíváme na dnešní společnost, není v něm něco až příliš povědomého? Kolik dětí si dnes bere vše, co jim rodiče nabízejí, bez špetky vděku? Kolik z nich odchází do vlastních životů a nechává své zestárlé rodiče na pospas osudu, osamocené a zapomenuté?

Od narození dítěte rodiče vynakládají neuvěřitelné úsilí na to, aby jejich potomek měl co nejlepší podmínky k životu. Pracují dlouhé hodiny, často se vzdávají vlastních snů, jen aby zajistili svým dětem vzdělání, zázemí a budoucnost. Platí jim školy, pomáhají jim postavit se na vlastní nohy, podporují je v těžkých chvílích. Avšak co se stane, když tito rodiče zestárnou?

V mnoha případech se bohužel setkáváme s realitou, kdy děti, které vyrůstaly v láskyplném prostředí, nakonec nechávají své rodiče samotné. Návštěvy se stávají vzácností, telefonní hovory se omezují na minimum a péče, kterou rodiče kdysi svým dětem poskytovali, se jim nevrací. Jak často slýcháme příběhy o osamělých seniorech, kteří žijí v domovech důchodců, protože jejich vlastní děti se nechtějí nebo nemohou o ně postarat?

Tento postoj moderní společnosti ostře kontrastuje s morálními a náboženskými zásadami, které se v historii lidstva vždy kladly na první místo. V islámské tradici se v Koránu uvádí jasný příkaz: „Nehovořte před svými rodiči zvýšeným hlasem a ani jim neříkejte jediné slovo nelibosti." (Korán 17:23) Směrem k rodičům je doporučována pokora, úcta a vděk.

Podobné hodnoty můžeme nalézt i v křesťanství – Desatero přikázání uvádí: „Cti otce svého i matku svou, aby se ti dobře vedlo a abys byl dlouho živ na zemi." (Exodus 20:12). Respekt k rodičům je zde přímo spojen s osobním štěstím a dlouhověkostí.


Současná uspěchaná doba nás často nutí upřednostňovat kariéru, osobní rozvoj a vlastní zájmy. Není na tom nic špatného, pokud však při tom nezapomeneme na ty, kdo nám dali život. Co můžeme udělat, abychom napravili tento znepokojivý trend?
  • Věnovat čas svým rodičům – Pravidelné návštěvy, telefonáty nebo i obyčejná zpráva mohou znamenat víc, než si myslíme.
  • Projevovat vděčnost – Uznání a poděkování za jejich oběti nemusí být jen na slovech, ale i na činech. Pomoc s nákupy, doprovod k lékaři či společně strávený čas může rodičům přinést obrovskou radost.
  • Postarat se o ně na stáří – Namísto odkládání rodičů do domovů pro seniory bychom měli hledat způsoby, jak jim zajistit důstojný a milující domov.

Příběh štírů je smutným, ale výstižným podobenstvím toho, jak dnešní společnost často zachází se svými rodiči. Ačkoliv jsme silní a schopní, nesmíme zapomínat na ty, kteří nás dovedli tam, kde dnes jsme. Představme si, jak bychom se cítili, kdyby se k nám naše vlastní děti v budoucnu zachovaly stejně.

Možná je nejvyšší čas změnit naše postoje a vrátit se k hodnotám, které po staletí držely lidskou společnost pohromadě – úctě, vděčnosti a lásce k těm, kteří nás přivedli na svět.

 
Zdeněk Ertl

Rodiče, přestaňte se vymlouvat. Vaše děti potřebují pohyb – a potřebují vás!

Rodiče, přestaňte se vymlouvat. Vaše děti potřebují pohyb – a potřebují vás!

Zdeněk Ertl 

19. června 2025
Zapomeňte na to, že děti přestanou sedět u mobilů, když jim to třikrát řeknete. Zapomeňte na to, že škola jim zajistí dostatek pohybu. A hlavně zapomeňte na myšlenku, že s tím nemůžete nic udělat. Můžete. A musíte. Protože situace je...

Sport padá. Dětem mizí pohyb pod nohama a s ním i šance na zdravý mozek

Sport padá. Dětem mizí pohyb pod nohama a s ním i šance na zdravý mozek

Zdeněk Ertl 

12. června 2025
Zatímco světová věda bije na poplach a s přesvědčivými důkazy upozorňuje, že fyzická aktivita výrazně podporuje vývoj dětského mozku, u nás v České republice míříme pravým opakem.

Ultrazpracované potraviny: Tiše nás zabíjejí, a my jim to dovolujeme

Ultrazpracované potraviny: Tiše nás zabíjejí, a my jim to dovolujeme

Zdeněk Ertl 

11. května 2025
Zdravotní krize, kterou ignorujeme, zatímco regály supermarketů se plní levnými a návykovými produkty.

Národní hrdost není přežitek

Národní hrdost není přežitek

Zdeněk Ertl 

8. května 2025
Ve stínu evropských debat o nacionalismu a vlastenectví se i česká společnost znovu ptá, co vlastně znamená mít rád svou zemi a kde je hranice mezi zdravým patriotismem a ideologií minulosti.

Rok bez slunce v 21.století

Rok bez slunce v 21.století

Zdeněk Ertl 

29. dubna 2025
Bezprecedentní blackout na Pyrenejském poloostrově, kritická selhání, chaos a odhalená zranitelnost energetiky Evropy, tak lze shrnout včerejší hlavní světové zprávy. Jen malá epizoda proti tomu, co by se mohlo stát.

K lidské přirozenosti patří limity – reakce na polemiku Petra Saka

K lidské přirozenosti patří limity – reakce na polemiku Petra Saka

Zdeněk Ertl 

26. dubna 2025
Jako autor původního článku bych rád na komentář pana Saka podrobněji reagoval a vyjasnil, v čem vidím vzájemné neporozumění.