Svátek má: Martina

Komentáře

Zdeněk Ertl

předseda Sdružení sportovních svazů České republiky

Většinu rodičů příliš nezajímá, jak se jejich děti stravují!

Nevěříte? Tak se podívejte…



Ukazuje tento graf, že téměř dvěma třetinám rodičů nezáleží na tom, jestli jejich děti budou zdravé, obézní atd.?

Bohužel se zdá, že ano.

Namítnete-li, že rodičům na zdraví dětí asi záleží, ale jen si neuvědomují, že kvalita stravy je se zdravotním stavem pevně spojena, váš argument neobstojí. Troufnu si tvrdit, že o negativním vlivu špatné, nevyvážené stravy na zdraví lidí bylo řečeno tolik, že není možné, aby to někdo nezaregistroval. Pravdou spíš bude, že mnoho rodičů to sice ví, ale přesto s tím nic nedělají.

Zdá se vám, že některým rodinám neumožňuje zdravé stravování jejich ekonomická situace? Taky neberu. Není totiž pravdou, že všechny zdravé potraviny jsou vždy lacinější než ty škodlivé. Takže i s omezenými finančními prostředky je možné usilovat o zdravé stravování.

Ať už jsou příčiny výše znázorněného stavu takové, či onaké, tak malý důraz rodičů na kvalitu stravy dětí je velmi smutným, ale zároveň snad i alarmujícím zjištěním.

Součástí zdravého stravování jsou bezpochyby i nápoje. Tak se na ně pojďme podívat.
 


Vidíme, že zájem rodičů ovlivňovat skladbu nápojů, které pijí jejich děti, je ještě o trochu nižší než zájem o zdravé stravování.

Děti si většinou pijí, co chtějí, a rodiče jim to umožňují. Dokladem tohoto tvrzení je i následující graf.
 


Skupina dětí, které pijí tzv. zdravotně nezávadné nápoje (24,8 %), až nápadně přesně koresponduje se skupinou rodičů, které se aktivně zajímají o pitný režim svých potomků (25,6 %). Těmto rodičům musíme zatleskat. Musím znovu zopakovat, že s největší pravděpodobností valná většina rodičů zná neblahé účinky dlouhodobé konzumace slazených nápojů, včetně ovocných, a zejména těch energetických. Ale převážná většina rodičů to neřeší, ať už z rozmanitých důvodů, k nimž jistě patří vlastní pohodlnost a nedůslednost či absence vlastního pozitivního příkladu. Ani v tomto případě nelze přijmout argument, že důvodem dětské konzumace nevhodných nápojů by mohly být malé ekonomické možnosti některých rodin. Je přece nasnadě, že právě ty nevhodné a škodlivé nápoje jsou výrazně dražší než ty zdravé.

Všem rodičům jistě záleží na tom, aby jejich děti prožily spokojený život a aby byly zdravé. V této souvislosti je pro mě obtížně pochopitelným paradoxem, že rodiče svým nezájmem o vhodnou stravu i nápoje vědomě přispívají ke zhoršování zdravotního stavu svých dětí.

Zdroj dat: průzkum společnosti Sanep s.r.o. na téma Sport, pohyb a volnočasové aktivity dětí (únor 2024; reprezentativní vzorek 16 897 respondentů 18+; statistická odchylka ± 1,5 %).

Zdeněk Ertl

Rodiče, přestaňte se vymlouvat. Vaše děti potřebují pohyb – a potřebují vás!

Rodiče, přestaňte se vymlouvat. Vaše děti potřebují pohyb – a potřebují vás!

Zdeněk Ertl 

19. června 2025
Zapomeňte na to, že děti přestanou sedět u mobilů, když jim to třikrát řeknete. Zapomeňte na to, že škola jim zajistí dostatek pohybu. A hlavně zapomeňte na myšlenku, že s tím nemůžete nic udělat. Můžete. A musíte. Protože situace je...

Sport padá. Dětem mizí pohyb pod nohama a s ním i šance na zdravý mozek

Sport padá. Dětem mizí pohyb pod nohama a s ním i šance na zdravý mozek

Zdeněk Ertl 

12. června 2025
Zatímco světová věda bije na poplach a s přesvědčivými důkazy upozorňuje, že fyzická aktivita výrazně podporuje vývoj dětského mozku, u nás v České republice míříme pravým opakem.

Ultrazpracované potraviny: Tiše nás zabíjejí, a my jim to dovolujeme

Ultrazpracované potraviny: Tiše nás zabíjejí, a my jim to dovolujeme

Zdeněk Ertl 

11. května 2025
Zdravotní krize, kterou ignorujeme, zatímco regály supermarketů se plní levnými a návykovými produkty.

Národní hrdost není přežitek

Národní hrdost není přežitek

Zdeněk Ertl 

8. května 2025
Ve stínu evropských debat o nacionalismu a vlastenectví se i česká společnost znovu ptá, co vlastně znamená mít rád svou zemi a kde je hranice mezi zdravým patriotismem a ideologií minulosti.

Rok bez slunce v 21.století

Rok bez slunce v 21.století

Zdeněk Ertl 

29. dubna 2025
Bezprecedentní blackout na Pyrenejském poloostrově, kritická selhání, chaos a odhalená zranitelnost energetiky Evropy, tak lze shrnout včerejší hlavní světové zprávy. Jen malá epizoda proti tomu, co by se mohlo stát.

K lidské přirozenosti patří limity – reakce na polemiku Petra Saka

K lidské přirozenosti patří limity – reakce na polemiku Petra Saka

Zdeněk Ertl 

26. dubna 2025
Jako autor původního článku bych rád na komentář pana Saka podrobněji reagoval a vyjasnil, v čem vidím vzájemné neporozumění.