Politika
ANO dál dominuje. Voliči hledají alternativy mimo vládu, ukazuje SANEP

Podle exkluzivního průzkumu agentury SANEP pro televizi XTV si opoziční hnutí ANO dál drží silnou pozici. Vládní koalici SPOLU a hnutí STAN se naopak podporu a důvěru veřejnosti získat nadaří.
Hnutí ANO Andreje Babiše i nadále zůstává neochvějným lídrem české politické scény. Podle červencového exkluzivního průzkumu agentury SANEP pro XTV zveřejněného v pořadu VOLBY 2025 by získalo 33,4 % hlasů, což by v přepočtu znamenalo zisk 80 mandátů ve Sněmovně. ANO tak s výrazným náskokem vede před ostatními subjekty a ukazuje, že i přes silnou polarizaci společnosti dokáže oslovit stabilní voličské jádro napříč věkem, vzděláním i regiony. Babišovo hnutí navíc potvrzuje, že umí oslovit voliče ve chvílích, kdy vládní koalice čelí narůstající kritice kvůli inflaci, cenám potravin a energií i celkovému chaosu při řízení státu.
Na opačné straně spektra se nachází vládní koalice SPOLU, která sdružuje ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Ta aktuálně dosahuje pouze na 16,1 % hlasů, což by znamenalo 38 mandátů (méně než polovina oproti ANO). SPOLU se nedaří zvrátit pokles důvěry veřejnosti, který souvisí zejména s chaotickou komunikací vlády, nepopulárními ekonomickými opatřeními a neschopností nabídnout voličům srozumitelnou vizi dalšího směřování země. Kritika vůči premiérovi Petru Fialovi (ODS) sílí i zevnitř jeho vlastního tábora, což ukazuje, že koalice začíná působit nejen jako nefunkční celek, ale i jako vnitřně rozklížená struktura.
Situace není úplně příznivá ani u vládního hnutí STAN, které sice aktuálně podle průzkumu sice bezpečně překračuje pětiprocentní hranici a dosáhlo v červenci na 12,6 % (což by znamenalo 26 poslanců), ale jeho důvěryhodnost je dlouhodobě oslabena. STAN se potýká s dopady afér kolem pražského magistrátu či kauzy Dozimetr. Hnutí STAN voliče sice částečně oslovuje rétorikou o regionech a správě samospráv, ale celostátní působení hnutí zůstává rozporuplné a slabé.
Třetí nejsilnější pozici v aktuálním exkluzivním průzkumu společnosti SANEP pro XTV získalo uskupení SPD spolu s Trikolorou, Svobodnými a hnutím PRO. S podporou 13,7 % by obsadilo 29 mandátů, a potvrzuje se tak, že tato voličsky vyhraněná část společnosti zůstává stabilní. O něco méně, 7,2 %, by obdrželi Piráti v koalici se Zelenými, což by znamenalo 15 poslanců.
Překvapením je relativně silná pozice nového uskupení STAČILO!, které získalo 6,5 % a bezpečně překročilo pětiprocentní práh. Hnutí STAČILO! může evidentně sehrát významnou roli při formování silného levicově orientovaného bloku. Také bude zajímavé sledovat, zda-li zafunguje a voliči ocení uzavřenou spolupráci mezi hnutím STAČILO! a SOCDEM podobně, tak jak jsme mohli sledovat u uskupení kolem hnutí SPD (+ Trikolora, Svobodní a PRO).
Pod čarou volitelnosti zůstávají Motoristé sobě (4,3 %), SOCDEM (3,0 %) a Přísaha Roberta Šlachty (2,1 %). Tato čísla potvrzují, že menší strany mimo parlament stále hledají jasnou identitu a nedaří se jim oslovit širší veřejnost.
Znepokojivým trendem je nízká deklarovaná volební účast, která podle průzkumu činí jen 58,1 %. Dalších 17,8 % voličů váhá a 26,2 % deklaruje, že se voleb určitě nezúčastní. Tato čísla naznačují hlubokou nedůvěru části společnosti v politický systém, což oslabuje legitimitu demokratických institucí. Právě vládní koalice, která nese odpovědnost za současné vládnutí, by se měla ptát, proč její politika mobilizuje více nevoli než podporu.
Celkové výsledky tedy ukazují, že bez širších povolebních koalic bude sestavení stabilní vlády velmi obtížné. ANO je sice výrazně vpředu, ale na samostatnou většinu nedosáhne.
(hn, SANEP pro XTV)
S návrhem hnutí STAN o zavedení eutanazie, časem možná i od 14 let: