Svátek má: Bořek

Politika

Velikost textu:

Musk vyhlásil válku byrokracii. A prohrál.

Musk vyhlásil válku byrokracii. A prohrál.

Elon Musk chtěl zreformovat americkou státní správu jako by to byl start-up. Místo efektivity ale přišly hromadné výpovědi, soudní spory a návraty vyhozených zaměstnanců. Program DOGE, který měl ušetřit 2 biliony dolarů, zanechal po sobě chaos a strach.

Elon Musk
17. června 2025 - 06:03

Když Elon Musk v lednu tohoto roku usedl po boku prezidenta Donalda Trumpa v Bílém domě, mnozí očekávali, že jeho projekt Department of Government Efficiency (DOGE) přinese Americe dramatické škrty a zásadní zefektivnění federální správy. Realita byla ale jiná. Během 130 dní svého působení rozpoutal Musk největší personální čistky od dob Ronalda Reagana, ale namísto úspor přinesl zmatek, ústavní žaloby a narychlo zorganizovaný návrat tisíců vyhozených úředníků.

Musk nastoupil s ambicí ušetřit dva biliony dolarů z federálního rozpočtu. Výsledkem byla pouhá úspora 180 miliard, zčásti dosažená brutálními škrty, zčásti optickými účetními triky. Jak upozorňuje Brookings Institution, tato čísla nezahrnují nárůst nákladů na soudní pře, obnovu administrativy, ani propad daňových výnosů způsobený výpadky v IRS.

Podle odbornice na reformy veřejné správy z Brookings Elaine Kamarckové byl hlavní problém v tom, že DOGE neměl žádný strategický rámec.

„DOGE přišel s obrovskými škrty, které nebyly provázány s žádným plánem,“ uvedla Kamarcková na serveru Vox.com.


Během několika týdnů Muskova vedení bylo z federálních úřadů propuštěno přes 260 000 zaměstnanců, a to včetně pracovníků z agentur jako FDA, IRS či USAID. Výsledkem bylo zpomalení agend, výpadky v daních a rozpad inspekčních programů. Tisíce případů byly napadeny u soudů, které mnohé výpovědi zrušily jako nezákonné a nařídily obnovení pracovních míst.

Dnes, dva týdny po Muskově odchodu, se Bílý dům potichu snaží najmout klíčové pracovníky zpět. Podle informací The Washington Post byly osloveny stovky bývalých úředníků s nabídkou návratu a často za lepších podmínkek než dřív.

Další komplikace nastaly po potvrzení Trumpových ministrů v Senátu. V únoru, kdy DOGE prováděl nejtvrdší škrty, ještě ministři nebyli ve funkcích. Ti nyní přišli k „vyprázdněným úřadům“ a okamžitě odmítli pokračovat ve škrtání, které by ochromilo základní fungování státu.

„Někteří ministři po nástupu jednoduše řekli: ‚S tímhle rozpočtem nelze úřad vést,‘“ popisuje dále Kamarcková.

DOGE pod vedením Muska fungoval jako „vládní start-up“. Využíval nekonvenční nástroje jako interní komunikační platformy bez dohledatelného záznamu, tzv. „embedded specialists“ umístěné přímo uvnitř úřadů, anonymní rozhodovací mechanismy i datové modely vyhodnocující zaměstnance podle „produktivity“.

Psali jsme:

Výsledkem ale nebyla efektivita, nýbrž rozklad institucionální důvěry. Odborové organizace, právní experti i bývalí zaměstnanci označují DOGE za neústavní experiment.

Musk opustil Bílý dům 30. května 2025 po 130 dnech jako „special government employee“. Zanechal za sebou neúplně zrušené agentury, demoralizovaný aparát a desítky žalob. Prezident Trump se od něj mezitím distancoval a jeho nový návrh reformy, tzv. „Big Beautiful Bill“, jde zcela jiným směrem.

„Elon Musk bude možná za čtyři roky vnímán jako člověk, který jen zkomplikoval obnovu vlády,“
varují analytici z Partnership for Public Service.

DOGE měl být radikální řešením, ale stal se symbolem neřízené reformy bez respektu k právu, plánování a důstojnosti státní správy. Pokud má být americká vláda skutečně efektivní, bude muset budoucí vedení stavět nejen na zkušenosti, ale také na troskách, které po sobě Musk zanechal.

(Kyncl, Washington Post, vox.com, foto: zai)