Svátek má: Viktor

Politika

Velikost textu:

Politický hon na SPD? Válek si zatím užívá luxus a ticho vlády

Politický hon na SPD? Válek si zatím užívá luxus a ticho vlády

Komentátor Petr Holec varuje před možným zrušením SPD. Podle něj hrozí, že stát využije trestní stíhání Tomia Okamury jako cestu k likvidaci celé strany. Na paškál si vzal i ministra Válka a jeho výlet do Dubaje se šéfem firmy s milionovými zakázkami.

Z pořadu Podtrženo sečteno na XTV
28. července 2025 - 05:30

Politický komentátor Petr Holec se ostře vymezil proti současnému politickému klimatu, v němž se podle něj rozbíhá možná likvidace opoziční strany Svoboda a přímá demokracie (SPD). Holec sice označuje poslední předvolební kampaň SPD za „brutální“, ale zároveň pravdivou a úspěšnou. Podle Holece totiž strana jasně pojmenovala problémy, které trápí společnost, včetně nezaměstnanosti v romské komunitě nebo zneužívání sociálního systému. Esteticky prý kampaň možná byla drsná, ale fungovala. A právě tím si SPD mohla podepsat politický ortel.

Holec v pořadu Podtrženo sečteno na televizi XTV pozorňuje na to, že policejní návrh na obžalobu Tomia Okamury kvůli údajnému podněcování k nenávisti nemusí být jen trestněprávní otázkou. Může to být, jak říká, cesta k zrušení celé SPD. Český právní řád totiž umožňuje rozpustit politickou stranu, pokud by se ukázalo, že byla založena za účelem páchání trestné činnosti. V takovém případě by rozhodoval Nejvyšší správní soud, což by mohlo mít pro SPD fatální následky. A právě tento scénář se podle komentátora začíná velmi reálně rýsovat.

Jako příklad Holec připomíná zrušení Dělnické strany v roce 2010. Tehdy to bylo na základě důkazů o extremismu, dnes se však může podobný postup zopakovat v jiném politickém kontextu a proti mnohem silnější opoziční síle. Komentátor přitom nastiňuje, že by stačilo třeba jen podmíněné odsouzení Okamury, aby stát nebo některý z poslanců, například Jiří Pospíšil, podal návrh na zrušení SPD. Politický motiv by podle Holece nebylo těžké prokázat, jde podle něj o součást širšího tlaku vládního režimu.

A právě zde přichází jeho nejostřejší výrok. Fialovu vládu označuje za „putinovskou“ a „brutální“. Ne kvůli zahraniční politice, ale kvůli způsobu, jakým podle něj zasahuje do svobody projevu a politické soutěže. Kritizuje také neobvyklou rychlost českých soudů v případech, které mají politický přesah. Na příkladu učitelky Bednářové, která čelila postihu za výroky o migrantech, tvrdí, že v zemi se začíná dít něco „nečesky rychlého“. Prý to vypadá, jako by někdo chtěl tyto kauzy dotlačit k výsledku dřív, než začnou další volby.

Podle Holece jsme svědky nového trendu, kdy se ochrana demokracie stává záminkou k jejímu oslabování. Opozice je oslabována nejen mediálně, ale nově i soudními prostředky. A pokud tento postup skutečně povede ke zrušení SPD, bude to podle něj zásadní a velmi varovný milník v polistopadové politice.

Další patálie ministra Válka

Dalším tématem byly nové kauzy ministra zdravotnictví Vlastimila Válka z TOP 09. Moderátorka pořadu Alex Mynářová citovala titulek článku, který vyšel na Prvních zprávách: „Diplomatický pas na dovolenou? Další patálie ministra Válka. A Petr Holec vládu opět nešetřil a ironicky glosoval Fialův výklad „drobností“.

Česká politická scéna má další „drobnost“, která by jinde znamenala okamžitý odchod z funkce. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek z TOP 09 byl přistižen při cestě do Dubaje, kam údajně odletěl na golf se šéfem firmy, která pravidelně získává zakázky od jeho vlastního ministerstva. Hodnota těchto zakázek se pohybuje v desítkách milionů korun ročně. A právě tato kombinace, rekreační luxus a obchodní napojení, působí jako přesně ten typ střetu zájmů, který veřejnost právem vnímá jako nepřijatelný. Přesto se ve vládních kruzích celá věc zatím tváří jako banalita. Také vyšlo najevo, že Válek používá dipolomatický pas i pro své soukromé účely a cesty.

Moderátorka Alex Mynářová to komentovala slovy, že „tahle patálie je trochu menšího významu. Je to drobnost.“ A právě to nenechalo komentátora Petra Holce chladným. „Petr Fiala má rád slovo drobnost. Když někde chybí desítky miliard, řekne, že to jsou drobné,“ reagoval s typickou ironií. Podle něj se pod slovem „drobnost“ dnes ve vládním slovníku skrývá vše, co by mělo být skandálem, od ztracených miliard po golf v Dubaji s dodavatelem veřejných zakázek.

Psali jsme: Tajný STRATKOM Fialovy vlády sleduje vaše názory a tvoří seznamy

Na Válkovu adresu pak Holec pronesl větu, která shrnuje jeho pohled na současné politické poměry: „Nechápu, jak se nám přihodilo, že někdo takový může být ministrem.“ Pro něj je Vlastimil Válek ztělesněním bezradnosti a etického úpadku. Zvlášť v kontextu, kdy ministerstvo zdravotnictví řeší řadu krizových témat (od dostupnosti léků přes zhoršující se podmínky v nemocnicích až po rozpočtové škrty) působí ministrův luxusní výlet jako výsměch občanům.

Holec tak vnímá tento případ jako další důkaz odtrženosti vládních elit od reality. Veřejnosti se podle něj posílá vzkaz, že „na vás se šetří, ale my si poletíme na golf s těmi, kterým přidělujeme zakázky“. To už dávno není jen o vnímání korupce, ale o naprosté ztrátě základní politické sebereflexe. Když si k tomu přidáme, že na celou věc nikdo z vlády nereaguje s omluvou nebo odstoupením, ale spíše s úšklebkem a relativizací, výsledkem je hluboké znechucení veřejnosti.

Fialova vláda se tak opět prezentuje jako kabinet, kde „drobnosti“ překrývají podstatu a kde etické standardy ustupují osobní pohodlnosti. A to vše za situace, kdy důvěra občanů ve státní správu klesá, a kdy i drobná podezření mohou znamenat ztrátu důvěry. Jenže jak vidno, když jste ministr a máte správné kontakty, můžete klidně golfovat v Dubaji... a bude to pořád jen „patálie menšího významu".

(dan, prvnizpravy.cz, repro: xtv)