Politika
Žijeme v době špiclů, ruský agent je za každým stromem

Nad kauzou shromažďování informací na Velitelství informačních a kybernetických sil Armády ČR se pozastavil publicista a glosátor poitického a společenského dění Pavel Šik. Velký „luxus“ vidí i v počtu zpravodajských služeb v rámci naší republiky.
Ve stručnosti pro ty, kteří neví o co jde: poslanec Pavel Růžička poukázal na to, že Velitelství informačních a kybernetických sil sbíralo informace na politiky a dělalo si analýzu české politické scény. Pro info, Velitelství informačních a kybernetických sil (VIKS) je specializované velitelství Armády České republiky, jehož hlavní úlohou je vést a koordinovat vojenské operace v kyberprostoru, informačním prostoru a v elektromagnetickém spektru. Bylo zřízeno 1. července 2019. VIKS ale nemá za úkol sbírat informace o českých politicích ani analyzovat domácí politickou scénu, protože nesmí zasahovat do vnitřní politiky, není to zpravodajská služba a nemá oprávnění ani pravomoc sledovat občany, dělat politické analýzy, ani vést evidenci osob.
Potom, co na to pan Růžička poukázal, dostalo se mu výsměšné odpovědi, že se jednalo pouze o cvičení.
Mezitím ale Angelika Bazalová dostala do ruky dopis čtyř vojáků právě z VIKS, který napsali svým velitelům a ve kterém se ptají, zda-li úkoly, které dostávají od svých velitelů nejsou v rozporu se zákony ČR (viz její post). Takže se ukazuje, že až takové "cvičení" to nebylo, spíše se jednalo o zcela vážně myšlenou zpravodajskou činnost.
Dle mého je to zajímavé, protože nám to ukazuje zcela zásadní problémy v naší armádě i obraně.
Pokud se totiž objevily důkazy o tom, že VIKS sleduje domácí politiky nebo mapuje domácí scénu mimo zákonné mantinely, šlo by o vážné bezpečnostní a ústavní selhání. V principu nám v armádě vzniká jakási zákonem nepovolená vnitřní BIS, jakési paralelní centrum moci.
Zajímavě je to i proto, že máme ještě Vojenské zpravodajství. Ale ani VZ nemůže svévolně něco podobného dělat. VZ má určité pravomoci sledovat české občany – včetně politiků – ale jen za velmi přesně stanovených zákonných podmínek a jen na základě soudního povolení. Ale ani VZ si nemůže dělat přehled, kdo je z jaké strany, jaké má názory, sledovat plošně politickou scénu a ani vyhodnocovat, kdo je "vhodný“ nebo "nebezpečný“ pro strategickou analýzu. Nemůže vést evidenci občanů mimo konkrétní operace, kdy má přímé indicie, že někdo ohrožuje obranu ČR.
Ovšem nejzajímavější mi přijde to, jaký obraz to celkově dává. Máme tady tři oficiální rozvědky, BIS, VZ a Úřad pro zahraniční styky a informace (ÚZSI). Pravomoc ke zmíněné, popsané činnosti má ale pouze BIS.
Drží se VZ zákonů nebo přesto plošně shromažďuje informace jako BIS? Nevíme, můžeme jen tušit, ale leckterý politik vám za zavřenými dveřmi řekne, že i VZ, podřízené ministersvu obrany, hraje své vnitropolitické hry a zřejmě takové věci dělá taky.
Psali jsme - Petr Sak: Kundera nebo ÚSTR
Ani to ovšem asi nestačí. Armáda zřejmě nedůvěřuje ani ministerstvu a ani VZ a tak si generální štáb prostě vytváří vlastní zpravodajskou službu a sbírá informace o politické scéně a možná i o různých dalších lidech, co se veřejně vyjadřují.
Žijeme v době špiclů, ruský agent je za každým stromem a nikdo nedůvěřuje nikomu. V zemi naší velikosti, obklopené spřátelenými demokraciemi, která má celkově v armádě 28 tisíc osob, z toho ovšem 9 tisíc důstojníků a 6 tisíc praporčíků, jsou čtyři zpravodajské služby fakt docela luxus," napsal na síti facebook publicista a ekonom Pavel Šik.
(dan, prvnizpravy.cz, repro: xtv)
Je podle Vás dobře, že hnutí STAČILO! a strana SOCDEM půjdou do sněmovních voleb společně?