Svátek má: Věroslav

Politika

Velikost textu:

Zmanipulovaná justice, tvrdí Okamura. Bartošek: Zákony platí pro všechny

Zmanipulovaná justice, tvrdí Okamura. Bartošek: Zákony platí pro všechny

V pořadu 360° na CNN Prima News došlo k ostré slovní přestřelce mezi šéfem SPD Tomiem Okamurou a lidovcem Janem Bartoškem. Předseda SPD obvinil českou justici z manipulace a Bartoška označil za nejhoršího člověka, kterého zná.

Jan Bartošek, Tomio Okamura
27. července 2025 - 05:30

Napětí na české politické scéně opět vzrostlo. V televizním pořadu 360° na CNN Prima News došlo k výbušné výměně názorů mezi předsedou SPD Tomiem Okamurou a místopředsedou Poslanecké sněmovny Janem Bartoškem z KDU-ČSL. Hlavním tématem bylo rozhodnutí sněmovny vydat hnutí SPD k trestnímu stíhání kvůli kontroverzním plakátům, které podle policie šířily rasovou nenávist. Okamura, který dlouhodobě vystupuje proti současné vládě a státním institucím, tentokrát zašel ještě dál, když přímo zpochybnil důvěryhodnost české justice a naznačil, že pokud SPD získá politickou moc, soudní systém zásadně změní. Ve svém emotivním výstupu navíc ostře zaútočil na Bartoška, kterého bez obalu označil za „nejhoršího člověka, kterého zná“.

Jan Bartošek však odmítl ustoupit. Zdůraznil, že zákony musejí platit pro všechny stejně, a to i pro politiky. Podle něj je vydání SPD k trestnímu stíhání důkazem fungujícího právního státu, nikoliv jeho selhání. Připomněl také, že když se sám Okamura soudí v případech, které se týkají jeho osobně, najednou soudům důvěřuje a jejich rozhodnutí respektuje. To je podle Bartoška důkazem dvojakého přístupu a snahy manipulovat veřejností podle momentální výhodnosti.

Okamura však trval na svém. Podle něj je současná justice neobjektivní, zmanipulovaná a pod vlivem politické moci. Argumentoval tím, že rozhodnutí o stíhání SPD je součástí širšího útoku na opozici a důkazem o tom, že demokratické principy v Česku nefungují. Svůj postoj doprovodil sérií osobních útoků, které v televizním přenosu zazněly bez zábran. Předseda SPD se tak znovu ukázal jako politik, který nemá problém překračovat hranice politické korektnosti a veřejně zpochybňovat základní pilíře demokratického systému.

Celá debata ukázala hluboké rozdělení české politické scény nejen v otázce svobody projevu a trestní odpovědnosti, ale i důvěry ve spravedlnost jako takovou. Výroky Tomia Okamury, které směřovaly nejen k jednotlivým politikům, ale i k soudnímu systému jako celku, vyvolaly bouřlivé reakce napříč veřejností i odbornou sférou. Zatímco někteří oceňují jeho odvahu říkat věci na rovinu“, jiní varují, že jeho rétorika podrývá důvěru v instituce a nahrává extremistickým náladám.

Psali jsme: Jsme hlas umlčovaných. Přesto sílíme a rosteme, říká Konečná

V době, kdy se Česká republika připravuje na další parlamentní volby, získávají takové výroky nový rozměr. Pokud se skutečně SPD dostane k moci, může dojít ke snahám o zásadní změny v justičním systému, jak sám Okamura naznačil. Zda jde o reálný plán, nebo pouze o předvolební strategii, ukážou až následující měsíce. Jedno je však jisté, a to že politická debata v Česku rozhodně s blížícími se volbami neztrácí na ostrosti.

(Pilař, prvnizpravy.cz, repro: cnn prima)