Svátek má: Drahomíra

Regiony

Velikost textu:

Recyklohraní odměnilo školy z Olomouckého kraje

Recyklohraní odměnilo školy z Olomouckého kraje

Školy z Olomouckého kraje vedou žáky a studenty k environmentální odpovědnosti. 

Recyklohraní v ZŠ a MŠ Přemyslovice
18. července 2025 - 08:00

Celkem 119 mateřských, základních a středních škol z Olomouckého kraje se aktivně zapojilo do Celoroční hry vzdělávacího programu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět. V krajském srovnání se nejlépe dařilo Základní a mateřské škole Určice (okres Prostějov), která uspěla i v rámci celé ČR, když získala páté místo. 

Cílem soutěže je motivovat pedagogy a žáky k aktivnímu zájmu o životní prostředí a jeho ochranu. Druhé místo v již čtvrtém ročníku Celoroční hry obsadila Základní a mateřská škola Přemyslovice (okres Prostějov) a bronz si odnáší Základní škola a gymnázium města Konice (okres Prostějov). 

Body Recyklohraní rozdávalo po celý rok mimo jiné za plnění tematických úkolů, které byly zaměřeny třeba na odpovědnou spotřebu a omezení plýtvání nebo na důležitost stromů pro klima naší planety. Žáci a studenti si tak mohli stromy představit jako superhrdiny s různými super schopnostmi, a tím si připomenout jejich pozitivní vliv na životní prostředí. V řadě škol a školek dokonce strom či keř společně vysadili. 

Další body děti získávaly za aktivní zapojení do úklidových prací v přírodě, za sběr nepotřebného elektra, starých baterií a mobilů, ale především za průběžnou práci v Celoročním cíli s ekologickou tematikou. V celorepublikovém měřítku získalo body za některou z těchto aktivit téměř 1 600 škol. Přehled výsledků je k dispozici v kompletní výsledkové listině.

V Olomouckém kraji se v regionálním pořadí nejlépe umístilo těchto deset škol:

Pořadí  -  Název školy  -  Body
1    ZŠ a MŠ Určice, p. o.    12 295
2    ZŠ a MŠ Přemyslovice    10 491
3    ZŠ a gymnázium města Konice, p. o.    9 337
4    ZŠ a MŠ Osek nad Bečvou, okr. Přerov    8 727
5    ZŠ Laškov a MŠ Laškov, p. o.    6 653
6    ZŠ Úsov, okr. Šumperk    6 515
7    ZŠ a MŠ Samotišky, p. o.     6 092
8    ZŠ a MŠ Kokory    5 493
9    MŠ Pohádka, Šumperk    4 953
10    ZŠ Libina, p. o.    4 516

Nejúspěšnějších 400 škol v celorepublikovém srovnání bylo odměněno diplomy a poukázkami do nákupního řetězce v celkové hodnotě přes 500 tisíc korun. Prvním třem nejaktivnějším školám v každém kraji pak Recyklohraní přispívá částkou ve výši až 5 tisíc korun na exkurzi zaměřenou na udržitelné spotřebitelské chování. 

Školy tak mohou zajet například do recyklačních provozů, do kompostáren, bioplynových stanic, na sběrné dvory či na dotřiďovací linky na obaly, do úpraven a čistíren vody nebo na ekofarmy. Jen v tomto školním roce se díky Recyklohraní vydalo z lavic do reálného provozu 1733 dětí, z toho 40 právě z Olomouckého kraje.

„Regionální aktivity hrají v environmentálním vzdělávání klíčovou roli – propojují celostní témata s konkrétními místními souvislostmi, motivují k odpovědnému chování a posilují vztah dětí k místu, kde žijí. Díky nim se environmentální výchova nestává abstraktní teorií, ale živou a praktickou součástí každodenního života,“ upozorňuje Hana Ansorgová, ředitelka Recyklohraní. 

Klimatická změna jako hlavní téma 
Největší bodové ohodnocení mohly školy získat za systematickou a průběžnou práci v rámci Celoročního cíle školy s ekologickou tematikou. „Jedním z aktuálních témat v environmentální oblasti je klimatická změna a způsoby, jak na ni reagovat a přizpůsobit se jí. Proto jsme kladli na tuto problematiku v uplynulém roce velký důraz a motivovali jsme školy, aby se nebály se žáky toto téma otevírat,“ zdůrazňuje Hana Ansorgová a dodává: „Pedagogům jsme nabízeli celou řadu podkladů od webinářů a tematických úkolů s nabídkou aktivit a pracovních listů pro děti všech věkových skupin, až po zapojení do Celoročního cíle právě v oblasti klimatické změny.“    

Celoroční cíl s Recyklohraním je součástí projektu EKOABECEDA pro klima aneb Se změnou začínáme v místě, kde žijeme, učíme se nebo pracujeme, který je financován Evropskou unií v rámci Národního plánu obnovy. Partnery jsou Státní fond životního prostředí ČR a společnost Veolia ČR. Poděkování patří také spoluorganizátorům programu a Celoroční hry, společnostem ECOBAT a Elektrowin, zejména z jejichž příspěvků Recyklohraní mohlo pro školy pořídit odměny. 

Projekt Recyklohraní aneb Ukliďme si svět vznikl v roce 2008 a jeho cílem je informovat a vzdělávat žáky či studenty MŠ, ZŠ a SŠ z celé ČR o problémech životního prostřední a nutnosti recyklace. V průběhu školního roku jsou vyhlašovány zajímavé úkoly s environmentální tematikou. Pedagogičtí pracovníci ke své práci mohou využívat učební materiál, tzv. Ekoabecedu. Zájemci o praktickou výuku recyklace se mohou zapojit do nejrůznějších sběrových akcí na podporu zpětného odběru použitých baterií a drobného elektrozařízení. Do června 2023 se do programu zdarma registrovalo přes 3 920 škol. Bližší informace o aktivitách v rámci projektu, včetně fotogalerie, lze najít na stránkách www.recyklohrani.cz nebo na www.facebook.com/recyklohrani. 


Hlavními partnery Recyklohraní, o.p.s. jsou společnosti ECOBAT s.r.o. a ELEKTROWIN, a.s. 

Olomouckenovinky.cz informovala Jana Čechová za Recyklohraní aneb Ukliďme si svět.

(jv,olomouckenovinky.cz foto:recyklohraní)