Regiony
V Jihočeském kraji je nahlášeno 329 táborů pro téměř 36.000 dětí

Prázdniny jsou téměř v polovině a stále přibývají nahlášené akce v rámci letní dětské rekreace. Jihočeský kraj je regionem, kde se rekreuje nejvíce dětí.
Vloni to bylo 38 113 dětí na 376 táborech, letos je zatím nahlášeno pořádání 329 akcí a 35 691 rekreovaných dětí. Byly dosud uloženy čtyři sankce v celkové výši 16 000 korun.
„Zatím máme hlášeno konání 329 akcí, na nichž se bude v průběhu prázdnin rekreovat 35 691 dětí. Z toho 34 509 dětí v rámci 290 zotavovacích akcí, což jsou větší akce pro třicet a více dětí, a 1 182 dětí je dosud nahlášeno v rámci konání 39 jiných podobných akcí pro menší počet dětí. Hlášen nemáme žádný putovní tábor. Dosud jsme za necelou polovinu prázdnin uskutečnili 89 kontrol, to je více než 70 procent z plánovaných 125 kontrol. Nemuseli jsme vydat žádný zákaz konání akce a nezjistili jsme žádnou neohlášenou akci. V týdnu jsme uložili dvě sankce na místě v celkové výši 3 tisíce korun. V jedné zotavovací akci na Táborsku jsme zjistili zamrazování potravin, které byly dodány jako chlazené, šlo například o houskové knedlíky či kuřecí řízky bez značení. Za tento nedostatek jsme uložili sankci ve výši dva tisíce korun. Na jednom táboře na Písecku jsme zjistili, že jedno z dětí nemá očkování a za tento nedostatek jsme uložili sankci tisíc korun,“ uvedla MUDr. Marie Nosková, ředitelka odboru hygieny dětí a mladistvých Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje. Celkově tak byly uloženy v průběhu prázdnin 4 pokuty v celkové výši 16 000 korun.
„Neregistrujeme onemocnění s epidemickým výskytem, v týdnu jsme řešili hromadný výskyt gastrointestinálních potíží u účastníků zotavovací akce na Jindřichohradecku. Tábora se účastnilo celkem 68 osob, z toho 51 dětí ve věku 8 až 15 let. Protiepidemickému oddělení územního pracoviště KHS v Jindřichově Hradci byl v úterý nahlášen pozitivní laboratorní nález norovirů u dívky, která byla přijata den předtím k hospitalizaci na dětském oddělení jindřichohradecké nemocnice pro průjem a bolesti břicha k vyloučení suspektní apendicitidy. V průběhu konání akce do středy onemocnělo celkem 16 dětí a dva dospělí. Klinický průběh onemocnění byl mírný s převažujícími příznaky nauzey a bolestí břicha, u části nemocných se zvracením či průjmy. K uzdravení docházelo obvykle do druhého dne, u žádného z dalších účastníků zotavovací akce nebyla nutná hospitalizace. Nařídili jsme okamžitě protiepidemická opatření a provedli kontrolu a šetření na místě,“ uvedla ředitelka KHS Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová. Tři děti s příznaky onemocnění byly umístěny na izolaci se zpřísněným hygienickým režimem, byl proveden úklid a dezinfekce společných prostor s použitím prostředků s virucidním účinkem, personál kuchyně byl bez potíží. Vedení tábora po skončení akce zajistí nařízenou závěrečnou ohniskovou dezinfekci všech prostor a vybavení a předá též informaci o výskytu infekčního onemocnění v kolektivu zákonným zástupcům všech zúčastněných dětí.
Potvrzen byl i jeden případ onemocnění akutní virovou hepatitidou typu A u účastnice zotavovací akce na Písecku. Tábor již skončil, v kontaktu bylo na šest desítek dětí, všechny z Prahy. Kontakty personálu rekreačního střediska zajišťuje protiepidemické oddělení územního pracoviště KHS v Písku, nařízena a provedena byla ohnisková dezinfekce všech prostor tábora.
Dosud obdrželi hygienici pět podnětů. Jeden, týkající se podmínek pro osobní hygienu na vodáckém táboře na Českokrumlovsku, se po prověření ukázal jako neopodstatněný. Druhý se týkal nedostatečných podmínek pro osobní hygienu na jiné podobné akci na Českokrumlovsku. Pořadatelka konání akce před plánovanou kontrolou hygieniků sama zrušila. Třetí podnět se týkal jiné podobné akce na Prachaticku a žádal prošetření, zda podmínky konání akce jsou vhodné pro pobyt dětí. Hygienici na základě podnětu provedli kontrolu a zjistili několik pochybení, za něž uložili sankci ve výši 7 000 korun. Čtvrtý podnět se týkal zotavovací akce na Táborsku a upozornění na nedostatečné vybavení ošetřovny, prošlé léky, nedostatečný pitný režim, zdravotní potíže u dětí, problémy se zajištěním hygieny v prostorách táborové izolace, nedostatečný úklid či přehnanou fyzickou zátěž dětí. Podnět byl řešen s pořadatelem zotavovací akce a byl shledán jako neoprávněný. Pátý podnět, upozorňující na čistotu a stravu neodpovídající normám na jedná zotavovací akci na Českokrumlovsku je v řešení.
Jihoceskenovinky.cz informovala Kvetoslava Kotrbová, ředitelka KHS Jihočeského kraje .
(rp,jihoceskenovinky.cz,foto:arch.)