Domácí
Tunel pod Berlínem. Tajná perace CIA, která změnila pravidla studené války

Odvážná akce CIA a britské MI6, během níž vyrostl pod Berlínem špionážní tunel století, odhalila sovětská tajemství a skončila šokující zradou.
V polovině padesátých let vrcholilo napětí mezi Spojenými státy a Sovětským svazem. Berlín, rozdělený na okupační zóny, se stal nejcitlivějším bodem celé železné opony. Právě zde americká CIA společně s britskou tajnou službou MI6 spustily nejambicióznější odposlouchávací operaci, jakou kdy studená válka poznala. Plán dostal krycí název Operation Gold. Jeho cílem bylo podkopat sovětskou komunikační infrastrukturu a získat přímý přístup k telefonním kabelům, jimiž proudily rozkazy z Moskvy do velitelství Rudé armády ve východním Berlíně a dál do satelitních států Varšavské smlouvy.
V září 1954 začalo kopání rozsáhlého tunelu dlouhého téměř půl kilometru. Východní vstup byl maskován jako skladiště kabelů na americkém území. Do práce byli zapojeni inženýři, horníci, technici i armádní specialisté, kteří museli překonat vysokou hladinu spodní vody i riziko prozrazení. Po osmi měsících, v květnu 1955, byly pod Schönefelder Chaussee instalovány speciální odposlechové boxy a vysoce citlivé mikrofony, které dokázaly zachytit veškerý telefonní i telegrafní provoz.
Tunel okamžitě začal produkovat stovky hodin nahrávek měsíčně. Zachycovaly diskuze o přesunech vojsk, logistice, i strategických plánech sovětského velení. Tajné přepisy proudily přímo do Washingtonu a Londýna. Operace byla přísně utajena, přesto od prvního dne existovalo zásadní ohrožení. Už v době příprav totiž britský agent George Blake pracoval jako dvojitý špion pro sovětskou KGB. Blake podrobně informoval Moskvu o celé akci včetně přesného místa, rozsahu i technického vybavení tunelu. Sovětské velení se rozhodlo, že operaci nezmaří okamžitě. Naopak, tunel ponechalo v činnosti více než rok, aby Blake neztratil svou krycí legendu a mohl dál podávat informace o jiných citlivých projektech.
Až v noci z 21. na 22. dubna 1956 Sověti zinscenovali „náhodné“ odhalení. Na kabelovém poli se údajně objevily potíže s vlhkostí a opravná četa odhalila podzemní prostor vyplněný elektronikou. Sovětská média okamžitě rozpoutala mohutnou propagandistickou kampaň, v níž nazvala CIA gangstery a agresory. Západní spojenci čelili politickému výsměchu, ale zároveň trvali na tom, že tunel přinesl obrovské množství vojensky i politicky cenných údajů.
Psali jsme: Záhadný přízrak Afriky. Pes hřivnatý děsí a fascinuje zároveň
Pozdější analýzy potvrdily, že přinejmenším část odposlechu byla skutečně pravá a pomohla odhalit rozmístění jednotek a vojenské kapacity východního bloku. Jiná část komunikace mohla být záměrně sterilní nebo falešná. George Blake byl po několika letech odhalen a v roce 1961 odsouzen k dlouholetému vězení, z něhož však dokázal v roce 1966 spektakulárně uprchnout do Sovětského svazu.
Tunel v Berlíně dnes existuje už jen v archivech a muzejních exponátech, přesto symbolizuje éru, kdy technická odvaha šla ruku v ruce s lidskou zradou. Operace Gold zůstává jednou z nejodvážnějších i nejrozporuplnějších špionážních akcí studené války, která odhalila nejen schopnosti tajných služeb, ale i jejich fatální zranitelnost.
(mia, prvnizpravy.cz, foto: zai)