Svátek má: Svatava

Komentáře

Soňa Marková

poslankyně PS PČR (KSČM)

Lékový záznam přináší pro pacienty mnoho výhod

Sněmovna po několikaměsíčním, často bouřlivém projednávání, konečně schválila možnost nahlížet do přehledu o všech pacientovi předepsaných a vydaných léčivých přípravcích

Díky této dlouho slibované funkci elektronického receptu bude možné odhalit případné opakované předepisování nebo užívání stejného léku pod různými obchodními názvy (duplicity) a zároveň upozornit na kontraindikace. Tedy, že lék je zcela nevhodný vzhledem k ostatním lékům či přidruženému onemocnění, nebo že některý lék má pro daného pacienta nežádoucí účinky.

Lékový záznam bude umístěn v úložišti Státního ústavu pro kontrolu léčiv a přístup do něj bude mít pouze lékárník a příslušný lékař, který bude pacientovi léky předepisovat a vydávat. Pacient se tak nemusí obávat zneužití osobních dat. Tato data ostatně již dnes bez problémů shromažďuje zdravotní pojišťovna. Pokud si však pacient nebude přát, aby lékař nebo lékárník nahlížel do jeho lékového záznamu, může tak celkem jednoduše učinit.

Kromě nesporných výhod pro pacienty, přispěje lékový záznam i k úspoře systému veřejného zdravotního pojištění. Předepisování duplicitních léků totiž stojí ročně stovky miliónů korun a zamezením nežádoucích interakcí také nedojde ke stovkám zbytečných hospitalizací a nutných zdravotních výkonů.

Soňa Marková