Svátek má: Andrea

Zprávy

Velikost textu:

Nahrávka ukrajinské armády: „Náš otec Bandera“

Nahrávka ukrajinské armády: „Náš otec Bandera“

Ukrajinská armáda se chlubí používáním střel Javelin. Jako podklad pro propagandistickou nahrávku použila ukrajinská armáda banderovskou píseň "Batko náš Bandera!" (česky „Náš otec Bandera“).

Z twitteru ukrajinské armády
11. března 2022 - 06:20

Ukrajinská armáda pravidelně zveřejňuje videa a fotografie, aby ukázala účinnost svých zbraní v boji proti ruským jednotkám. Týkají se i použití zbraní zasílaných ze zahraničí.

Ve středu ráno byla na oficiálním profilu ukrajinských ozbrojených sil na Twitteru zveřejněna nahrávka, která má ukazovat zničení ruského obrněného vozidla pomocí americké protitankové řízené střely Javelin.

Jako podklad pro nahrávku byla použita banderovská píseň o UPOWC „Otec náš Bandera, Ukrajina matka“.
Záznam byl doplněn banderovským zvoláním „Fame Ukrajini!"


13. října 2021 jsme psali (Kresy.pl) o kampani, která si získává stále větší oblibu a publicitu na ukrajinském TikToku a dalších sociálních sítích  . Akce spočívala v umístění krátkých videí do sítě, ve kterých děti a mladiství nejčastěji napodobují zpěv (zřídkakdy zpívají) první sloky písně „Baťko náš Bandera, Ukrajina matkay“ (ukrajinsky: Батько наш - Бандера, Україна - мати) na pozadí v podobě populární verze této písně v podání vokální skupiny Pentarchia. Samotný falešný zpěv byl často záměrně přehnaný, například přehnanou gestikulací.

Obsah první sloky lze přeložit takto: "Náš otec je Bandera, matka je Ukrajina, budeme bojovat za Ukrajinu."
Sólisté slavného lvovského sboru „Dudaryk“, který často koncertuje v Polsku, se připojili k flashmobu provedení banderovské písně „Otče Bandera“.


Stepan Andrijovič Bandera byl ukrajinský politik, jeden z vůdců ukrajinského národního hnutí na západní Ukrajině v letech 1941-1959 a předseda Organizace ukrajinských nacionalistů (OUN) a později i Ukrajinské povstalecké armády, která po skončení II. světové války bojovala za vytvoření Ukrajinského státu. Bandera je stále považován za kontroverzní osobnost, některými považovaná za národního hrdinu a jinými za zločince.

Polští historici odhadují, že na ukrajinské Volyňi a Haliči bylo povražděno (1943-1945), jednotkami UPA až 100,000 polských civilistů, dalších půl milionu Poláků z oblasti uprchlo. Některé variace mučení a úmrtí byly velmi sadistické, podobné těm německého gestapa. Polští historici napočítali 135 různých sadistických metod zabíjení. Většina z obětí byly ženy a děti. UPA brutálně vyháněla Poláky, Rusy, Čechy a Židy z Ukrajiny, přičemž údajně zahynulo až sto padesát tisíc lidí. Její partyzánský boj trval v některých oblastech až do počátku 50. let..

(rp,prvnizpravy.cz,kresy,foto:arch.)Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
72%
Ne
transparent.gif transparent.gif
14%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
14%