Svátek má: Norbert

Komentáře

Když šéfredaktor babišonovin blbne

Všichni máme své intelektuálně slabší a silnější chvíle. Jsou ale tací, kteří mají jen světlé chvilky, v latinské právní mluvě „lucidum intervallum“.

Mezi tyto lidi řadím po zveřejnění článku „Voda v pražské politice“ také šéfredaktora MfD J. Plesla. Ten pracuje spíše s dojmy a polopravdami.

Geneze jeho „světlé chvilky“ je vlastně jednoduchá…

 Po nedávné, naprosto děsuplné „epidemii“ průjmových onemocnění v důsledku kontaminace vody v pražských Dejvicích jsem v celé věci s úžasem sledoval naprostou pasivitu pražské primátorky a příslušného městského radního.

Do oblasti havárie nebyly podle informací médií i podle občanů samotných dopraveny dostatečné počty cisteren s pitnou vodou.  A obyvatelstvo zřejmě nebylo důrazně a ani včas informováno o zdravotní závadnosti vody z vodovodního potrubí. Jak jinak si vysvětlit, že pět tisíc dejvických obyvatel postihla „Montezumova pomsta“.

Primátorka Krnáčová svou kolosální neschopnost spočívající v nečinnosti v této věci (již kolikátá věc to je…) tentokrát vyšperkovala veřejně sděleným návrhem na rozvázání spolupráce s Pražskými vodovody a kanalizacemi (PVK). Jde o jeden z jejích námětů z dílny Jaroslava Haška. Vystřelit něco od boku a neznat právní konsekvence, ale ani důvody, proč havárie vlastně vznikla, ji jako političku zcela diskvalifikuje.

S kouřovou clonou k zakrytí primátorčina trapného blábolu proto vzápětí přispěchala Babišova MfD. Šéfredaktorův článek splétá nitky a další nitky, aby došel k tomu, že v době privatizace PVK v roce 2001 jsem byl ekonomickým náměstkem pražského primátora. V tom měl z části pravdu (byl jsem náměstkem pro finance). To je ovšem zřejmě jediná (skoro)pravda v Pleslově článku…Myslím zejména, že pan šéfredaktor poněkud démonizuje roli „pana Vlasty“.

S privatizací pražské vody v roce 2001 neměl M. Vlasta nic společného. Byl v té době skutečně mým „tajemníkem“, organizoval dětské dny, žákovské turnaje ve fotbale a podobně, do kterých jsem dával vlastní peníze. To mu opravdu šlo…

O privatizaci PVK v roce 2001 však rozhodovala Zemanova vláda a klub ČSSD na pražské radnici (i na mé doporučení) vládě tuto privatizaci nedoporučil. Nicméně v dalších letech byla přesto spolupráce pražské radnice a Veolie zcela korektní. Proč se nyní narušila, nevím.

S M. Vlastou jsem se lidsky i politicky rozešel – tak jako s mnoha dalšími lidmi z ČSSD – na podzim roku 2010. Od té doby se s ním vůbec nestýkám. Ale pokud bych byl v roce 2011 předsedou ČSSD, M. Vlasta by se předsedou představenstva PVK nestal, i kdyby zůstal mým přítelem. Neměl na to kvalifikaci a já mám soudnost.

Jmenování M. Vlasty předsedou představenstva PVK je jedním z mnoha kroků Sobotkovy éry, který jsem nikdy nepochopil. A takováto personální rozhodnutí jsou ve svém důsledku jedním z důvodů, proč ČSSD po mém odchodu z předsednické funkce zatím nepřekonala ani ten můj nejhorší (byť vítězný) volební výsledek docílený ve sněmovních volbách v květnu 2010 a proč jsou volební výsledky ze sněmovních (2006) krajských a senátních (2008) i evropských voleb (2009), tedy v době, kdy jsem byl jejím předsedou, pro současnou ČSSD z říše snů.

Jiří Paroubek

 

Nevidím důvod blábolit o smíření, jak to dělá náš neblahý pan prezident

Nevidím důvod blábolit o smíření, jak to dělá náš neblahý pan prezident

Jiří Paroubek 

25.květen 2026
Projev na shromáždění v Brně, které protestovalo proti konání sjezdu sudetoněmeckého landsmanšaftu

Trapný pokus beletristy Kosatíka o přepis moderních českých dějin

Trapný pokus beletristy Kosatíka o přepis moderních českých dějin

Jiří Paroubek 

21.květen 2026
Aktivita tohoto spisovatele, který se snaží navenek působit skoro jako moderní Palacký anebo Pekař, je hodně politická.

Jaké zájmy vlastně hájí prezident Pavel?

Jaké zájmy vlastně hájí prezident Pavel?

Jiří Paroubek 

20.květen 2026
Podle všeho zájmy České republiky a jejích občanů to nejsou. Dát záštitu sjezdu sudetoněmeckého landsmanschaftu v Brně, to je naprostá nehoráznost.

Setkání Si – Trump: Krásná slova a syrová realita jednání

Setkání Si – Trump: Krásná slova a syrová realita jednání

Jiří Paroubek 

18.květen 2026
Světová média a zejména ta česká vaří hodně z vody při hodnocení výsledků jednání prezidentů Číny a Spojených států.

Český rozhlas ve službách prezidenta Pavla

Český rozhlas ve službách prezidenta Pavla

Jiří Paroubek 

14.květen 2026
S jistým časovým zpožděním jsem si přečetl na webu iRozhlas článek, který popisuje vystoupení Otakara Foltýna, takto zástupce ředitele vojenské kanceláře na Pražském hradě, u Barbory Tachecí v pořadu Osobnost Plus.

Sudetoněmecký landsmanschaft v soustředěné palbě ve sněmovně

Sudetoněmecký landsmanschaft v soustředěné palbě ve sněmovně

Jiří Paroubek 

7.květen 2026
A je jen dobře, že na návrh SPD celá vládní koalice došla k názoru, že uspořádání sjezdu Sudetoněmeckého landsmanschaftu v Brně je nevhodné, necitlivé a vlastně vůči Česku neslušné.