Svátek má: Dalibor

Komentáře

„Okupační stávka za klima“ (s podporou ministra školství) je nehoráznost

Stovky studentů českých vysokých škol včera zahájily „okupační stávku za klima“, referují dnešní české deníky.

Studenti tak činí s odpudivou podporou ministra školství Balaše, který „stávkařům“ slabošsky vzkázal, že „neví, co by mohl studentům vytknout“, neboť „to, že mají zodpovědnost za svoji budoucnost, je jedině dobře“. Jediný děkan, který měl odvahu se okupačním levičákům postavit, byl brněnský Stanislav Balík. Takový počin v dnešní době „zelené revoluce“ je třeba ocenit.

Podívejme se však na programy několikadenní okupační stávky soudobých levičáků, neomarxistů a anarchistů podrobněji. Nejde jim pouze „o klima“, nejde jim pouze o „vyzpívání svého environmentálního žalu“, jde jim o destrukci společnosti skrze „boj proti patriarchálnímu útlaku“, touží o „vytváření dalekosáhlých společenských změn“, chtějí „spravedlivou transformaci společnosti do dlouhodobě udržitelnější podoby“. Útočí na stávající řád a kapitalismus, chtějí jej sociálně-ekologicky transformovat a hlásají „program nerůstu“. Opravdu tyhle bláboly považuje ministr školství za „zodpovědnost za budoucnost“?



Samozřejmě nelze všechny studenty házet do jednoho pytle. Bylo by vůbec zajímavé dobrat se skutečných počtů reálných účastníků této stávky. Co je však na první pohled do očí bijící realitou, jsou typy vysokých škol, jejichž studenti chtějí vystřelit z environmentalisticko-feministické Aurory a spustit „revoluci za klima“. Není vůbec žádným překvapením, že do stávky okupující auly škol vstoupili studenti škol uměleckých, škol nabízejících výuku sociologie a tzv. evropská studia, budoucí právníci a pedagogové. Na seznamu zúčastněných vysokých škol naopak chybí školy s technickým zaměřením, budoucí stavaři, strojaři nebo elektrotechnikové – ti, kteří budou muset tuto zemi budovat a starat se o ni - na rozdíl od „produktů“ oněch umělecko-sociálně-evropských škol s nejasným metodologickým instrumentáriem a bez vážného  teoretického fundamentu.

„Okupační stávka za klima“ je skandální nehoráznost, která vypovídá o atmosféře v části české vysokoškolské sféry. A nejen české. Takhle vypadá drtivá většina západoevropských a amerických univerzit – jediných míst, kde i dnes vítězí marxismus-leninismus. I to by mohl být námět k přemýšlení pro všechny, kteří se domnívají, že jejich děti získají to nejlepší vzdělání ve Francii, Británii nebo Americe. Opak je pravdou. Domů se rodičům vrátí jiné – převychované – „levicové“ děti.

V souvislosti s účastníky stávky, kteří svévolně okupují akademickou půdu a revolučně ji rozvrací, mě napadá ještě jedna úvaha. Co si o dění na českých vysokých školách „chrlících“ do života lidi nenávidějící svět svých rodičů, myslí český daňový poplatník? Má ze svých daní takový vzdělávací systém platit? Co kdyby si blahobytem zpovykaní studenti začali část studijních nákladů platit sami?

Ivo Strejček

Maďarsko na vazalské cestě „do Evropy“

Maďarsko na vazalské cestě „do Evropy“

Ivo Strejček 

13.květen 2026
Vlády nad Maďarskem se ujala nová vláda vedená premiérem Magyarem.

Laciný a podbízivý antikomunismus

Laciný a podbízivý antikomunismus

Ivo Strejček 

6.květen 2026
„Komunismus u nás konečně po třiceti sedmi letech poražen!“ měla by hlásat všechna česká média.

Zbytečná hysterie kolem peněz pro veřejnoprávní média

Zbytečná hysterie kolem peněz pro veřejnoprávní média

Ivo Strejček 

22.duben 2026
Všechny von der Leyenové a Jourové, a že takových postav v evropských institucích sedělo a sedí, si s úlevou oddechly: Viktor Orbán byl v maďarských parlamentních volbách poražen a jeho místo obsadí „evropská“ naděje Péter Magyar.

Magyarovo přicházení. Co čekat?

Magyarovo přicházení. Co čekat?

Ivo Strejček 

17.duben 2026
Průzkumy veřejného mínění v Maďarsku dlouhodobě vykazovaly vcelku bezpečný náskok hnutí Tisza Pétera Magyara před Fideszem Viktora Orbána.

Americký otisk v nadcházejících maďarských volbách

Americký otisk v nadcházejících maďarských volbách

Ivo Strejček 

8.duben 2026
Přestože po celou předvolební kampaň v amerických prezidentských volbách Donald Trump vzbuzoval naděje svými ostrými protiválečnými výroky, ...

Češi mezi realismem a servilitou

Češi mezi realismem a servilitou

Ivo Strejček 

4.duben 2026
Americké zaplétání se do války v Perském zálivu pokračuje, přestože prezident Donald Trump sebevědomě ujišťuje svět, že „dohoda, která ukončí válku, by mohla být už brzy“ a tvrdí, že „[Američané] si při vyjednávání vedou extrémně dobře“.